پروتئین تراپی مو + مزایا و انواع پروتئین تراپی

پروتئین تراپی مو یکی از خدمات بسیار پر طرفدار این روزهاست. همانطور که می دانید بخش بزرگی  از موهای ما از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است. پروتئینی که دلیلی برای داشتن موهایی سالم، محکم و با خاصیت ارتجاعی بالاست.

اما عواملی وجود دارد که به شدت می تواند وجود این پروتئین را در موها تحت تأثیر قرار دهد. عواملی همچون قرار گرفتن در معرض آسیب هایی نظیر آفتاب، آلودگی های هوا و یا استفاده بیش از حد مواد شیمیایی مانند رنگ مو. ترکیب تمامی این آسیب ها به علاوه یک رژیم نامناسب غذایی، به مرور با تجزیه کراتین مو، موهایی شکننده و ناسالم را به وجود می آورد.برخی از عادات خاص در زندگی و همچنین رژیم های غذایی ناصحیح نیز می تواند منجر به کمبود کلی کراتین در بدن شود ، از آنجا که حفظ یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از پروتئین برای رشد بهتر مو و داشتن موهایی سالم ضروری است (حتی برخی ادعا می کنند که برخی غذاهای سرشار از پروتئین می توانند باعث رشد سریعتر مو شوند!) ، عدم مصرف پروتئین کافی می تواند باعث ریزش مو شود.

ترکیبی از رژیم غذایی نامناسب و آسیب های ناشی از عادت بد زندگی و حالت دهی ناصحیح مو و استفاده از ابزار های غیر استاندارد بر روی مو باعث می شود تا تارهای موهای شما به مرور شکسته و باعث ناخوشایند شدن موها شود. این زمان همان زمانی است که شما ممکن است به کمک  درمان پروتئین مو یا پروتئین تراپی نیاز داشته باشید.درمان پروتئینه مو ( پروتئین تراپی ) ، یعنی استفاده از محصولی که سرشار از پروتئینی باشد که مو به راحتی بتواند آن را جذب کند و برای تقویت و ترمیم کراتین مو مفید باشد.

اما فکر می کنید راه حل چیست و چگونه باید این آسیب ها را جبران کنیم؟ خوب در جواب باید گفت پروتئین تراپی بهترین راه حل برای موهای آسیب دیده شماست!

با ما باشید تا کمی بیشتر راجع به این روش درمانی بی نظیر صحبت کنیم.

پروتئین تراپی مو  یا درمان پروتئین چیست (protein treatment)

پروتئین تراپی در حقیقت روشی برای اتصال پروتئین ها به کوتیکول مو و افزایش استحکام این لایه از مو است. پروتئین هیدرولیز شده در این روش درمانی، با اصلاح شکاف های موجود در کوتیکول، سدی محکم در برابر آسیب های خارجی بر روی ساقه مو تشکیل داده و باعث تغذیه تارهای مو می شود. این دقیقاً کاریست که درمان پروتئین برای تقویت و ترمیم موهای شما انجام می دهد.

اما به خاطر داشته باشید استفاده از این روش بر روی موهای سالم و یا استفاده بیش از حد از آن می تواند نتیجه ای کاملاً بالعکس داشته و باعث شکنندگی و یا خشکی بیش از حد موهای شما شود. همچنین استفاده از این روش تراپی مو در کنار آبرسانی موها می تواند نتیجه بهتری را بر روی موهای شما حاصل کند.

انواع پروتئین درمانی مو

به طور کلی دو نوع پروتئین درمانی وجود دارد:

پروتئین درمانی مرطوب کننده

این روش مناسب برای موهای خشک و آسیب دیده است. کسانی که موهای خود را مکرر رنگ می‌کنند یا در اثر عوامل محیطی مختلف موهای آن‌ها دهیدراته شده، می‌توانند از این روش استفاده کنند.

 پروتئین درمانی ترمیم کننده

پروتئین تراپی ترمیم کننده نیز برای موهای آسیب دیده استفاده می‌شود. این نوع تراپی علاوه بر رطوبت، مواد مغذی مورد نیاز موها را نیز تامین می‌کند. توصیه می‌شود که برای اثربخشی بهتر، هر دو هفته یک بار از این روش درمانی استفاده شود.

چند وقت یکبار از پروتئین تراپی استفاده کنیم

فواصل زمانی انجام این روش تراپی کاملاً به نوع موهای شما بستگی دارد. البته به طور کلی می توان گفت انجام  پروتئین تراپی ملایم هفته ای یک بار، و نوع قوی تر آن به صورت ماهیانه توصیه می شود. البته با انتخاب یک سالن زیبایی حرفه ای می توانید از متخصصین این روش درمانی راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

نشانه هایی که موهای شما به درمان پروتئین نیاز دارد.

قبل از اینکه به دنبال مناسب ترین  پروتئین تراپی برای موی خود بگردید ، ممکن است از خود بپرسید ، “آیا موهای من اصلاً به پروتئین نیاز دارند؟” برای شروع این یک سوال عالی است . پروتئین تراپی همیشه لازم نیست.بسیاری از مردم فکر می کنند داشتن موی خشک ، نشان می دهد که موی شما به پروتئین بیشتری نیاز دارد. در حالی که ، خشکی به تنهایی دلیل کافی برای درمان مو با پروتئین نیست.

اگر موهای شما خشک است ، ابتدا یک نرم کننده را امتحان کنید تا رطوبت را به موی شما برگرداند. سپس در صورت عدم موفقیت ، باید پروتئین تراپی را امتحان کنید.

در اینجا 5 نشانه ای  که موهای شما برای پروتئین تراپی فریاد می زند  نوشته ایم:

یکی از نشانه های واضح این که موهای شما ممکن است به کمی پروتئین نیاز داشته باشند ، از بین رفتن قابلیت ارتجاعی است.

این ترفند کوچک را امتحان کنید:

یک رشته کوچک از موهای خود را بردارید ، و آن را به آرامی  بکشید .اگر رشته پس از کشیده شدن به حالت طبیعی خود بازنگردد ، یا حتی بدتر از آن – ناگهان گیر کند ، احتمال اینکه شما نیاز به یک درمان پروتئین مو داشته باشید وجود دارد.

این احتمال وجود دارد که اگر موهای شما مقدار زیادی رنگ مو داشته باشد ، می تواند از پروتئین کمی برخوردار باشد .موهایی که رنگ شده اند بسیار متخلخل هستند و حتی بیشتر از موهای طبیعی در معرض آسیب هستند. یک پروتئین تراپی به تقویت موهای رنگ شده  به حفظ تارهای سالم و قوی مو کمک می کند.

  •  

گرچه  ریختن حداکثر 100  تار مو در روز کاملاً طبیعی است . ریزش بیش از حد می تواند نشانه کمبود پروتئین در موهای شما باشد. به خصوص ، اگر این مو از ریشه کنده نشده باشد .این بدان معناست که موهای شما به راحتی می شکنند – و شاید لازم باشد برای تقویت آن به  پروتئین تراپی متوسل شوید.

برخورد با موهای نازک نشانه دیگری است که نشان می دهد ممکن است به پروتئین نیاز داشته باشد. پروتئین به احیای  تارها  کمک می کند و باعث می شود موهای شما به طور قابل توجهی تقویت شود .

اگر موهای شما بسیار متخلخل است ، به احتمال زیاد در  تارها شکاف و پارگی وجود دارد که باعث آسیب پذیری بیشتر آن می شود. از آنجا که این نوع موها اغلب مقدار زیادی آب جذب می کنند ، گره خوردن و موخوره ممکن است یک تجربه آشنا باشد.پروتئین تراپی به موهای متخلخل کمک می کند تا تغذیه مورد نیاز را بدست آورند و شکاف ها را برطرف کنند.مطمئن نیستید که موهای شما متخلخل است؟ این یک آزمایش کوچک است:

رشته ای از موهای خود را در یک کاسه آب کم عمق قرار دهید. اگر مو فرو رود ، بسیار متخلخل است.

فواید و مزایای پروتئین تراپی

 پروتئین مانعی است که اطراف مو ساخته می‌شود. پس جایگزین کردن پروتئین از دست رفته یا آسیب‌دیده در فولیکول مو بهترین راه برای قوی ساختن مو است.

پروتئین تراپی مو خاصیت ارتجاعی فولیکول مو را با افزایش پروتئین و همچنین قدرتمند ساختن اتصال پروتئین‌ها برای جلوگیری از شکنندگی مو، بهبود می‌بخشد.

با بازیابی و آب‌بندی کوتیکول، پروتئین درمانی مو از هدررفتن آب جلوگیری کرده و باعث تغذیه مو می‌شود.

در جلوگیری از هدررفتن آب و بهبود قدرت و خاصیت ارتجاعی فولیکول، پروتئین تراپی مو به از بین رفتن شکنندگی انتهای مو نیز کمک می‌کند. همچنین باعث رشد مو نیز می‌شود.

محبوبیت پروتئین تراپی مو تا حد زیادی به تفاوت قابل مشاهده‌ای بستگی دارد که در ظاهر مو ایجاد می‌کند. پروتئین به طور خاص روی تراکم، خاصیت ارتجاعی و قدرت مو تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، به از بین رفتن شکنندگی مو کمک می‌کند و ظاهری سالم و زیبا برای موی شما به وجود می‌آورد.

مراقبت های پس از پروتئین تراپی

 عوارض پروتئین تراپی مو

اما ، اگر می خواهید بپرسید ، “آیا پروتئین تراپی  می توانند به مو آسیب برسانند؟” ، پاسخ این است که استفاده بیش از حد از این روش های درمانی می تواند “عوارض جانبی” داشته باشد.افزودن مقدار زیادی پروتئین به موهای شما می تواند باعث خشکی ، شکنندگی و سفتی مو شود .  بنابراین اولین قدم شما ، باید بررسی میزان  نیاز به پروتئین برای پروتئین تراپی باشد  .مهمترین نکته ای که باید بخاطر بسپارید این است که بیشتر انواع پروتئین تراپی ها باید بر روی موهای آسیب دیده استفاده شود نه موهایی که سالم هستند .

تفاوت بوتاکس مو و پروتئین تراپی

بوتاکس بیشتر حالت درمانی دارد و این نکته خیلی مهمه که ما توجه داشته باشیم بوتاکس دقیقا مثل شربت دیفین هیدرامین درمانی است و شاید نیاز باشد ما مثلا دو مرتبه با فاطله دوماه اتنجام بدیم تا موهای ما به حالت اولیه برگردد .بوتاکس اخرین راه نجات موهای اسیب دیده است و مویی که بوتاکس میشود قطعا امکان انجام پروتین را ندارد و نیاز به یک احیایی ارام و بدون فشار مازاد دارد .پروتین همزمان هم صافی دارد هم احیا و پروتین میتواند از 50 تا 100% به موهای ما صافی و احیا بدهد .

البته باید به این نکنه توجه کرد که هر محصولی که کمپانی ها تولید میکنه تفاوت هایی باهم دارند ، برای مثال بسیاری از پروتین ها اصلا صافی ندارند اما داریم پروتئین هایی رو که صافی خوبی به ما میدن بیشتر بستگی به اون برند داره و اعلامی که کمپانی کرده .اگر بخواهیم در یک جمله پروتین و بوتاکس مورا باهم مقایسه کنیم به این میرسیم که بوتاکس درمان و راه اخر هست و بیشتر درمان کننده است اما پروتین برای موهای سالم یا با اسیب سطحی قابل استفاده است و همزمان بسته به برند صافی و احیا خوبی هم به ما میدهد .