خدمات وکس صورت و بدن را می‌توانید از ما در سالن زیبایی سیمین دریافت نمایید. همراهان عزیز سالن سیمین از بین بردن موهای زائد بدن همیشه دردسری بزرگ برای بسیاری از خانم ها است. در واقع سردرگمی میان روش های مختلف برای از میان بردن این موها است ، که چالشی همیشگی به شمار می رود.

البته وقتی صحبت از موهای دست و پا باشد احتمالاً اپیلاسیون اولین انتخاب هر خانمی خواهد بود. اما این حساسیت زمانی بیشتر می شود که پای موهای صورت به میان بیاید.

آن وقت است که احتمالاً بین اصلاح با نخ، تراشیدن موهای صورت و یا استفاده از وکس کمی سردرگم می شوید.

اما آن چه که در اینجا می خواهیم راجع به آن صحبت کنیم تکنیک محبوب وکس صورت، یا همان موم انداختن  است. چقدر از این روش اطلاعات دارید؟ آیا می دانید روش مناسب چه افرادی است و یا چه کسانی باید از آن پرهیز کنند؟

با در ادامه با ما  بمانید تا در این مقاله از سالن سیمین به پاسخ سؤالات خود برسید!

وکس چیست ؟

همانطور که گفتیم وکس برای از بین بردن موهای زائد به کار برده می‌شود.

به وکس کردن بدن اپیلاسیون هم گفته می‌شود که این عمل در آرایشگاه‌ها یا مراکز اپیلاسیون صورت می‌گیرد. فرآیند وکس کردن یا همان اپیلاسیون با استفاده از ماده‌ای به نام موم یا wax انجام می‌شود. موم‌ها شکل‌های مختلفی دارند که عبارتند از:

  • موم سرد
  • موم عربی
  • موم خشابی
  • موم سکه‌ای
  • موم مرواریدی

از بهترین مزایای استفاده از وکس این است که موها به صورت عمیق از پوست جدا شده و منافذ باز صورت و بدن بسته و سفت می‌شوند.

اگر از جمله افرادی هستید که نمی‌خواهید برای انجام اپیلاسیون به آرایشگاه مراجعه کنید، می‌توانید این عمل را خودتان با کیت‌های وکس خانگی در منزل انجام دهید.

با استفاده از وکس تا مدت‌ها از برداشتن موها راحت هستید و دو تا هشت هفته طول می‌کشد تا موهای زائد بدن کامل رشد کنند.

فرق موم با وکس چیست

تعریف موم: موم  به ماده نرم و شل می‌گویند که یک کلمه فارسی هم هست. رنگ این ماده زرد بوده و از زنبور عسل به دست آمده است.

تعریف وکس: این کلمه یک لغت انگلیسی بوده که یک ماده نرم و شل است و برای برداشتن موهای زائد صورت و بدن از آن استفاده می‌شود.

موم و وکس در معنای لغوی تفاوتی با یکدیگر ندارند. موم کلمه فارسی و وکس کلمه انگلیسیست اما با واردات وکس از کشورهای غربی مشاهده شد که روی آن‌ها عبارت (wax epilation) نوشته شده است. به خاطر همین کم کم وکس جای کلمه موم را گرفت.

لازم است این را هم بگوییم که شمع و موم هم یکی بوده و با هم فرقی ندارند. شمع در عربی به معنای موم است.

مواد اولیه وکس به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

مواد اولیۀ لازم برای تهیه موم‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. بر اساس مواد اولیه‌ای که برای ساخت موم به کار رفته، وکس‌ها به دو دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند:

وکس‌ شکری

همانطور که از نام این نوع وکس پیداست، از شکر تهیه شده‌اند. یعنی ماده اولیه به کار رفته در این نوع وکس، شکر است. این وکس‌ها زیاد خوب کار انجام نمی‌دهند و قدرت مو زدایی آن‌ها بالا نیست. به همین خاطر نمی‌توانند ریشه موهای کوتاه و مقاوم را از زیر پوست بیرون بکشند.

وکس‌ رزینی

در این نوع وکس‌ها از رزین استفاده شده است. رزین یک نوع چسب است که قدرت زیادی هم دارد. در وکس‌های رزینی از رزین به عنوان ماده اولیه استفاده شده است. این وکس‌های رزینی به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند:

  1. وکس رزینی طبیعی: این وکس‌ها از صمغ درختان به دست می‌آیند.
  2. وکس رزینی سنتزی: این وکس‌ها از مواد شیمیایی پلیمری مانند پلی سیکلوپنتادین ساخته می‌شوند.

تفاوت انواع وکس‌های رزینی در چیست؟

مزایای استفاده از وکس صورت

بیرون کشیدن موها به طور کامل از ریشه مهم ترین مزیت استفاده از موم، در مقایسه با روشی مانند تراشیدن موهای صورت است.

در حالی که شما با استفاده از تیغ تنها بخشی از مو که بر روی پوست قرار دارد را از میان برده و ریشه همچنان داخل پوست قرار دارد. این باعث می شود که موها پس از رشد، ضخیم و آزاردهنده به نظر برسند.

اما با استفاده از وکس به دلیل خارج شدن مو از ریشه، پس از رشد مجدد شما شاهد موهایی نازک تر خواهید بود.

چطور می‌توان از زیر پوستی شدن موها جلوگیری کرد؟

ابتدا باید بگوییم منظور از زیر پوستی شدن موها چیست؟ برخی موها وقتی رشد می‌کنند و می‌خواهند از پوست بیرون بزنند، قدرتی برای خارج شدن از پوست ندارند، به همین خاطر پیچ خورده و به داخل پوست برمی‌گردند. به این پدیده، زیر پوستی شدن مو گفته می‌شود. موهای زیرپوستی نقاط کوچک و معمولا دردناکی هستند که شکل ظاهری آن‌ها شبیه به جوش روی پوست است و درمان آن ممکن است به چند هفته زمان احتیاج داشته باشد.

پدیده رویش موها به داخل پوست و زیرپوستی شدن آن‌ها اجتناب ناپذیر است و هر گاه امکان رخ دادن آن وجود دارد. در اپیلاسیون و وکس کردن احتمال زیر پوستی شدن موها کمتر از تیغ زدن است.

راه‌هایی برای جلوگیری از زیرپوستی شدن موها وجود دارد:

1) یک برنامه منظم برای اپیلاسیون و انجام وکس داشته باشید. است. در صورتی که زودتر یا دیرتر از زمان مناسب، اقدام به وکس کردن کنید موها شکننده شده و به جای اینکه از ریشه دربیایند، از روی سطح پوست قطع شده و به داخل رشد می‌کنند. پیشنهاد کارشناسان این است که هر سه هفته یک بار برای صورت و زیر بغل و هر چهار تا شش هفته یک بار برای سایر نقاط بدن، می‌توانید اقدام به وکس کنید.

2) پوست را هر چند وقت یکبار با اسکراب‌های صورت و بدن، لایه برداری کنید. این کار باعث می‌شود سلول‌های مرده از روی پوست برداشته شده و موها راحت‌تر از زیر پوست بیرون بیایند.

از چه نوع مومی استفاده کنیم؟

استفاده از مواد با کیفیت در این روش از اهمیت بالائی برخوردار است. این مواد در سالن های زیبائی، در انواع مختلف اعم از عسل، سیب، شیر، آلوئه ورا و … به مشتریان پیشنهاد می شود.

انتخاب با شماست که از کدام یک از انواع آن استفاده کنید. آن چه که مهم است تبحر آرایشگر در استفاده از این مواد در دمای مناسب و البته کشیدن اصولی و صحیح آن از روی صورت است.

چه کسانی نباید از وکس استفاده کنند؟

اگر مبتلا به برخی بیماری های پوستی و یا آکنه هستید توصیه می کنیم از انجام این روش خودداری کنید. مصرف داروهای درمانی آکنه شامل داروهای خوراکی و یا موضعی می تواند پوست را بیش از حد حساس کرده و در صورت برخورد مایع داغ وکس به صورت و تحریک پوست به آن آسیب جدی وارد کند.

بسته به سرعت رشد مو ، اپیلاسیون می تواند از دو تا شش هفته طول بکشد. نتایج در مقایسه با نخ کشیدن یا تراشیدن صورت ، جایی که ممکن است مواد ریشه ای در طی دو یا چهار روز رشد کنند ، طولانی تر است.

شما میتوانید در این زمینه از خدمات کادر مجرب سالن سیمین بهره مند شوید امیدواریم مطالب فوق برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.