بلاگ

همه چیز درمورد کاشت و اکستنشن مژه

نکات مهم اکستنشن مژه

اگر تابه‌حال دوست داشته‌اید که مژه‌های بلندتری داشته باشید، تنها نیستید. خیلی از افراد دوست دارند تا برای زیباتر شدن مژه‌هایشان اقداماتی انجام دهند. یکی از این مراحل اکستنشن مژه است. زیاد کردن مژه‌ها، گزینه ماندگارتری است که قدرت تغییر چهره شمارا دارد. بااین‌حال، اگر مانند من باشید، قبل از این‌که بخواهید کاری برای زیبایی صورت خود انجام دهید، سؤالاتی در ذهن شما به وجود می‌آید و برای آن‌ها تحقیق می‌کنید.

در این مطلب از سالن سیمین به موضوع اکستنشن مژه می‌پردازیم. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید باشد.

امروزه کاشت و اکستنشن مژه به یکی از ترندهای روز دنیا تبدیل شده است. مژه‌های بلند و پرپشت یکی از معیارهای زیبایی همیشگی بوده است و این روزها هم افراد زیادی به دنبال پرپشت کردن مژه‌های خود و لیفت مژه هستند و اولین چیزی که به فکرشان می‌رسد انجام کاشت مژه و یا اکستنشن مژه است. در این مطلب از مجله سالن سیمین  به بررسی فواید و کاربرد کاشت و اکستنشن مژه می‌پردازیم.

کاشت و اکستنشن مژه چه تفاوتی دارند؟

برای اینکه متوجه تفاوت این دو روش زیبایی چشم شوید، لازم است بدانید هرکدام دقیقا چیست. در ادامه هر یک از این روش‌های زیبایی را با هم بررسی می‌کنیم.

کاشت مژه چیست؟

در کاشت مژه، موها از یک قسمت بدن (معمولا از پشت سر) به پلک بالا یا پایین منتقل می‌شوند. این کار این اطمینان را ایجاد می‌کند که مژه‌ها از نظر ضخامت و طول بلندتر هستند. پس از عمل، باید طبق یک برنامه‌ی منظم از مژه‌ها مراقبت شود.

اگرچه بسیاری از افراد کاشت مژه را به دلایل زیبایی انجام می‌دهند، اما افرادی که دچار آسیب‌دیدگی در ناحیه‌ی چشم هستند (همچون بریدگی و سوختگی غیرعمد یا مشکلات ناشی از بیماری‌های مرتبط با خال‌کوبی) هم ممکن است خواهان انجام این عمل باشند. افرادی که از نظر بیولوژیکی مژه‌های کوچک یا کم‌تراکم دارند هم ممکن است واجد شرایط انجام این عمل زیبایی باشند.

ازآنجایی‌که کاشت طبیعی مژه در اصل نوعی پیوند مو محسوب می‌شود، نتایج ماندگارتری نسبت به اکستنشن ارائه می‌دهد. افرادی که از نظر سلامتی در وضعیت خوبی هستند و هیچ گونه عارضه‌ی جدی پزشکی ندارند، عموما برای کاشت مژه مناسب هستند.

انواع کاشت مژه

کاشت مژه انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

 • تار به تار
 • کلاسیک
 • کاشت مژه عروسکی
 • چندبعدی، والیوم یا مگاوالیوم
 • هیبرید یا ترکیبی
 • کاشت نامرئی یا هیدن
 • گلامور و اسپایکی
 • کاشت نچرال
 • سه‌بعدی
 • ابریشمی

اکستنشن مژه چیست؟

اکستنشن مژه الیاف نرمی از مینک مصنوعی است که به بالای مژه‌های طبیعی متصل می‌شوند تا حالت فر و پرپشت بودن مژه‌ها را افزایش دهند. روش اکستنشن یک روش زیبایی نیمه‌دائمی است که توسط متخصص زیبایی که دارای مدرک اکستنشن مژه است، در محیطی تمیز، ایمن و بهداشتی انجام می‌شود. تکنیک، شکل و ظاهر انتخابی اکستنشن مژه به نحوی طراحی می‌شود که با مژه طبیعی هماهنگ باشد. اکستنشن برای افرادی که از استفاده‌ی روزانه از ریمل خسته شده‌اند، انتخابی عالی است. اکستنشن مژه حدود دو تا سه هفته دوام دارد که به شما کمک می‌کند روزانه زمان کمتری را صرف آرایش کنید. با این کار، هیچ نگرانی در مورداستفاده‌ی روزانه از ریمل نخواهید داشت و می‌توانید مژه‌های زیبایی داشته باشید.

انواع اکستنشن مژه

اکستنشن مزه انواع مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • مژه‌های سه‌بعدی (والیوم): اکستنشن والیوم ظاهری زیبا و شیک به مژه‌هایتان می‌بخشد. اکستنشن والیوم با ایجاد مژه‌های ضخیم و فوق‌العاده پر، ظاهری زیبا و چشمگیر ایجاد می‌کند.
 • مژه‌های هیبریدی یا کلاسیک: مژه‌های هیبریدی، ظاهر کلاسیک‌تر و ظریف‌تری دارند. اکستنشن مژه هیبریدی در واقع ترکیبی از اکستنشن تکی و اکستنشن والیوم است. ظاهر اکستنشن هیبریدی بین این دو نوع اکستنشن خواهد بود. اکستنشن مژه اسپایکی تقریبا در این دسته جای می‌گیرد، زیرا در اکستنشن مژه اسپایکی، از تارهای تک‌تک برای حجیم سازی مژه استفاده می‌شود.
مژه‌های بلند و پرپشت یکی از ترندهای زیبایی جهان است و یکی از راه‌های داشتن آن کاشت یا اکستنشن است.

معایب کاشت و اکستنشن مژه

کاشت و اکستنشن مژه مانند هر عمل زیبایی دیگری دارای معایب یا کاستی‌هایی هست. با هم نگاهی به این معایب می‌اندازیم:

معایب کاشت مژه

ازآنجایی‌که این مژه‌ها بسیار بلند هستند، باید به طور منظم از آن‌ها مراقبت کنید. اگر نتوانید به آن‌ها عادت کنید، ممکن است شما را خسته کنند. این مژه‌ها همچنین ممکن است خیلی صاف باشند، بنابراین باید آن‌ها را فر کنید.

معایب اکستنشن مژه

اکستنشن مژه نسبت به کاشت معایب بیشتری دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

۱. خطرات سوزش چشم و عفونت:

اصلی‌ترین خطر اکستنشن مژه، سوزش چشم است. اکستنشن‌های مژه معمولا به یک چسب برای اتصال اکستنشن به فولیکول طبیعی مژه نیاز دارند و چشم‌ها نسبت به این مواد شیمیایی فوق‌العاده حساس هستند. حتی استفاده از بسیاری از ترکیبات هایپوآلرژنیک همچنان می‌توانند با سنگین کردن یا کشیدن تارهای مژه باعث التهاب یا تحریک بافت شوند.

استعمال هر ماده‌ای در اطراف چشم‌ها می‌تواند باعث سوزش چشم‌ها شود. این سوزش می‌تواند به دلیل وجود مواد شیمیایی باشد یا ناشی از اصطکاک و احساس فشار و کشش در اطراف مژه‌ها باشد. برای جلوگیری از سوزش و واکنش آلرژیک، بهتر است ابتدا با استفاده از چسب مژه، یک تست پچ روی دستتان انجام دهید. از متخصص زیبایی‌تان بخواهید تا از چسب بدون لاتکس و فرمالدهید استفاده کند، زیرا این دو ماده از رایج‌ترین محرک‌ها هستند.

۲. صرف زمان و هزینه:

علاوه بر جلسه‌ی اولیه‌ی اکستنشن مژه، باید هر ۲-۴ هفته یکبار هم ترمیم اکستنشن مژه انجام دهید. تکرار این فرایند می‌تواند هزینه‌بر باشد. همچنین جلسه‌ی اولیه ممکن است بین ۲ ساعت زمان ببرد و جلسات ترمیمی می‌توانند یک ساعت طول بکشند. در واقع اکستنشن مژه دائمی امکان‌پذیر نیست و نیاز است چند هفته یک بار برای ترمیم مژه‌ها اقدام کنید.

۳. آسیب احتمالی به مژه‌های طبیعی:

حتی اگر نزد بهترین آرایشگر اکستنشن را انجام دهید و به‌طور کامل مراقبت‌های بعد از اکستنشن را رعایت کنید، باز هم این احتمال وجود دارد که مژه‌های طبیعی‌تان آسیب ببینند. با رشد مژه‌های طبیعی، اکستنشن‌ها از ریشه‌ی مژه دورتر می‌شوند. این باعث می‌شود مژه‌های طبیعی نتوانند وزن اکستنشن را تحمل کنند و این امر می‌تواند مژه‌های طبیعی را در معرض شکنندگی قرار دهد. مالیدن یا خاراندن مژه‌ها در خواب (با دست یا روی بالش) هم می‌تواند به مژه‌های طبیعی آسیب برساند.

۴. افتادن نامتقارن:

 در هر بازه‌ی زمانی، مژه‌ها در مراحل مختلفی از رشد قرار دارند. به این معنا که برخی از مژه‌ها در دوره‌ی رشد هستند، درحالی‌که برخی دیگر در حال آماده‌شدن برای ریزش هستند. این بدان معناست که چند هفته پس از اکستنشن، با ریزش مژه‌ها برخی از اکستنشن‌ها می‌افتند و مژه‌های جدید و بدون اکستنشن جایگزین آن‌ها می‌شوند، درحالی‌که برخی دیگر بدون تغییر باقی می‌مانند. اگر اکستنشن‌هایتان را هر ۲-۴ هفته یکبار ترمیم نکنید، ممکن است ظاهر نامتقارن و غیر یکنواختی ایجاد شود.

۵. شستشوی صورت می‌تواند دشوار باشد:

 به‌خاطر داشته باشید که وقتی اکستنشن مژه دارید نمی‌توانید چشم‌های خود را بمالید. این بدان معناست که هنگام شستن صورت خود، باید بااحتیاط اطراف چشم‌ها را تمیز کنید.

کاشت و اکستنشن مژه چگونه انجام می‌شود؟

فولیکول‌های مو در تمام نقاط بدن، می‌توانند برای کاشت مژه استفاده شوند. کاشت مژه با نتایج ماندگارش برخی از مشکلاتی که ممکن است با مژه‌هایتان داشته باشید را حل می‌کند. ناحیه‌ای که ریشه از آن گرفته می‌شود، به نوع کاشت مژه بستگی دارد. اگر کاشت مژه موفقیت‌آمیز باشد، مژه‌ها تا سال‌ها دوام خواهند داشت.

در اولین مرحله برای کاشت، جراح پلاستیک ناحیه‌ی اهداکننده را انتخاب می‌کند. جراح مژه‌هایتان را بررسی می‌کند و تعداد ریشه‌های موردنیاز برای کاشت را تعیین می‌کند. سپس پزشک موهای ناحیه‌ی اهداکننده را می‌تراشد. برخی از جراحان ۱-۲ سانتی‌متر را برش می‌دهند درحالی‌که بقیه‌ی جراحان کل ناحیه را می‌تراشند. این بستگی به روش جراح دارد. در طول عمل بیمار بی‌هوش خواهد بود. بیمار به‌هیچ‌عنوان نباید حین عمل پلک بزند؛ بنابراین ممکن است حین جراحی کاشت مژه، بیمار بیهوش و در خواب باشد.

در اکستنشن مژه، تارهای مژه به ساقه‌ی مژه‌های فرد چسبانده می‌شوند. تارهای مژه در این روش هم به‌صورت تکی و هم به‌صورت دسته‌ای یا چندتایی چسبانده می‌شوند.

چگونه مناسب‌ترین اکستنشن مژه را انتخاب کنید؟

اکستنشن‌های مژه در جنس، طول، حجم و فرهای مختلف موجود هستند. همان‌طور که در قسمت بالا هم ذکر شد، باید به همه‌ی این فاکتورها توجه کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

نوع موادی که برای ساخت اکستنشن مژه استفاده می‌شوند شامل ابریشم، مواد ساختگی و مینک مصنوعی هستند. آرایشگرتان در خصوص هر یک از این جنس‌ها با شما صحبت می‌کند و مژه‌هایی را پیشنهاد می‌دهد که مناسب شما هستند و بیشتری هماهنگی را با مژه‌های طبیعیتان داشته باشد.

سایر مواردی که قبل از استفاده از اکستنشن باید با آرایشگرتان در خصوص آن‌ها صحبت کنید عبارت‌اند از:

۱. طول اکستنشن مژه

انتخاب طول اشتباه اکستنشن مژه می‌تواند به مژه‌های طبیعی‌تان آسیب برساند. علاوه بر این، باعث می‌شود احساس راحتی با آن‌ها نداشته باشید و حتی ممکن است چهره‌ی شما را غیرطبیعی یا ترسناک جلوه دهند.

این مژه‌ها همچنین می‌توانند خیلی سنگین باشند؛ بنابراین ممکن است مانع از رشد مژه‌های سالم می‌شوند. قانون کلی هنگام انتخاب اکستنشن مژه این است که طول اکستنشن باید ۳ تا ۵ میلی‌متر بلندتر از مژه‌های طبیعی‌تان باشد‌.

علاوه‌بر‌این ضخامت اکستنشن‌ها باید تا حد ممکن به ضخامت مژه‌های طبیعی شما نزدیک باشد. هر چه ضخامت اکستنشن بیشتر از مژه‌های طبیعی‌تان باشد، تغییر چشمگیرتری را ایجاد می‌کند که ممکن است ظاهر مژه را غیرطبیعی کند.

اگر می‌خواهید با اکستنشن بلند مژه به ظاهری چشمگیر دست پیدا کنید، اکستنشنی با ضخامت باریک‌تر را انتخاب کنید. به این روش می‌توانید وزن اکستنشن را کاهش دهید و به تعادل برسید.

طول اکستنشن باید ۳ تا ۵ میلی‌متر بلندتر از مژه‌های طبیعی‌تان باشد‌

۲. حجم اکستنشن مژه

اکستنشن والیوم در سال ۲۰۱۰ به محبوبیت رسید. در آن زمان افراد از اکستنشن مژه انتظاری بیشتر از افزایش طول و حالت فر مژه داشتند. این حجم زیاد مژه با استفاده از چندین اکستنشن روی یک مژه به دست می‌آید. بااین‌حال هر اکستنشن به‌نحوی ساخته می‌شود که از اکستنشن‌های دیگر سبک‌تر و نازک‌تر باشد. مژه‌های استفاده شده در این نوع اکستنشن بسیار سبک هستند؛ بنابراین بدون آسیب رساندن به مژه‌های طبیعی، ظاهر تیره‌تر و ساده‌تری را ارائه می‌دهند.

مژه‌های والیوم با تعداد اکستنشن‌های تکی که با همدیگر در یک “فن” جمع شده‌اند، تعریف می‌شوند. اکثر آرایشگرها از یک عدد به علاوه‌ی حرف D برای نشان‌دادن تعداد مژه‌های موجود در فن استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، 3D شامل سه مژه تکی است که در کنار هم جمع شده اند تا یک فن را ایجاد کنند. مژه‌های 2D-4D جلوه ای ساده‌تر و طبیعی‌تر را برای شما به ارمغان می‌آورند.

از مژه‌های 4D تا 8D زمانی استفاده می‌شود که بخواهید مژه‌هایی حجیم‌تر و چشمگیرتری داشته باشید. اگر مژه‌های طبیعی محکمی دارید، مژه‌های والیوم با حجم بالاتر انتخاب ایده‌آلی هستند.

معمولا فن‌های مژه‌های هیبریدی و والیوم 3D تا 8D هستند. مژه‌های مگا والیوم 10D تا 20D هستند. به طور طبیعی تعداد مژه‌هایی که برای شما استفاده می‌شوند به‌سلامت و طول مژه‌های طبیعی‌تان و شکل چشم‌هایتان بستگی دارد. آرایشگرتان بهترین گزینه را به شما توصیه می‌کند.

خدمات مژه -سالن سیمین

نوع فر اکستنشن مژه

چندین نوع اکستنشن مژه با شکل و درجه فر مختلف وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • نوع B-curl طبیعی‌ترین حالت فر است. اگر مژه‌های صافی دارید که نیاز به کمی لیفت مژه دارند، نوع B-curl برای شما انتخاب مناسبی است.
 • نوع C-curl تقریبا برای تمام انواع چشم مناسب است؛ بنابراین محبوب‌ترین نوع فر است. اگر مژه‌های طبیعی نازک دارید اما دوست دارید که مژه‌هایتان بازتر و پرتر به نظر برسند، C-curl را انتخاب کنید.
 • نوع D-curl زمانی مناسب است که می‌خواهید به ظاهری چشمگیری دست پیدا کنید. علاوه‌براین، اگر مژه‌های طبیعی فری دارید بهترین انتخاب برای شماست زیرا شبیه یک نیم‌دایره به نظر می‌رسد.
 • در نهایت نوع L و L+ Curl دارای یک پایه صاف هستند و سپس به سمت بالا لیفت می‌شوند. اگر چشم‌های تک پلکی یا پلک‌های افتاده دارید و مژه‌هایی صاف و به سمت پایین دارید، این نوع فر را انتخاب کنید.

معمولا افراد نوع فر B، C و D را انتخاب می‌کنند. فرهای CC برای بیشتر فرم چشم‌ها مناسب نیستند و تقاضای بسیار کمی برای مژه‌های L وجود دارد.

کاشت و اکستنشن مژه برای چه کسانی مناسب است؟

اگر قصد دارید یک عمل پزشکی را انجام دهید که ممکن است روی چشم تأثیر بگذارد (همچون لیزیک، شیمی‌درمانی یا اشعه‌درمانی)، قبل از انجام کاشت و اکستنشن مژه باید با پزشک خود مشورت کنید.

علاوه بر این افرادی که دچار اختلالات زیر هستند، قبل از انجام کاشت و اکستنشن مژه باید با پزشک خود مشورت کنند:

 • تریکوتیلومانیا: تریکوتیلومانیا یک استرس یا تمایل ناشی از اضطراب برای کندن موها (از جمله مژه‌ها) است.
 • درماتیت پلک: درماتیت پلک یک بیماری پوستی است که باعث سوختگی، قرمز شدن و خارش پوست پلک می‌شود.
 • بلفاریت: بلفاریت شامل التهاب پلک‌هاست که باعث قرمز شدن و ورم پلک‌ها و پوسته‌پوسته شدن مژه‌ها می‌شود.
 • آلوپسی آره آتا (طاسی منطقه‌ای): طاسی منطقه‌ای اختلالی است که باعث ریزش کامل یا جزئی موی سر می‌شود و ممکن است ابروها و مژه‌ها را هم تحت تأثیر قرار دهد.
 • افرادی که به اختلالات مزمنی مبتلا هستند که عمل را دشوار می‌کنند (همچون لخته شدن یا مشکل در بهبود عادی)، کاندید مناسبی برای کاشت مژه نیستند.

در مقابل این افراد کاندید مناسبی برای کاشت و اکستنشن مژه هستند:

 • افرادی که مژه‌های کوتاه، ضعیف و کم‌تراکم دارند.
 • کسانی که به‌صورت ژنتیکی مژه‌های شکننده‌ای دارند.
 • افرادی که از ریزش مژه ناشی از تصادف، سوختگی یا حوادث شیمیایی رنج می‌برند.
 • بیمارانی که بعد از پرتودرمانی و شیمی‌درمانی مژه‌های خود را از دست داده‌اند.
 • افرادی که به علت آرایش زیاد، آسیب جبران‌ناپذیری به مژه‌هایشان وارد کرده‌اند.
 • افرادی که به دلیل استفاده‌ی زیاد از مژه مصنوعی دچار ریزش مژه می‌شوند.
 • بیمارانی که از بیماری تراخم (Trachoma) رنج می‌برند.

مزایای کاشت و اکستنشن مژه

کاشت یا اکستنشن برای کسانی که مژه‌های ضعیفی دارند و به دلایل مختلف مژه‌های خود را از دست داده‌اند یا به هر دلیلی می‌خواهند مژه‌های بلندترو زیباتری داشته باشند، گزینه‌ی مناسبی است. مزایای کاشت یا اکستنشن مژه عبارت‌اند از:

 • عملکرد تاثیرگذاری دارد: با استفاده از کاشت و اکستنشن مژه، هر روز با مژه‌های بلند، فر و زیبا از خواب بیدار می‌شوید. این عمل زیبایی در بهبود ظاهر چشم بسیار مؤثر است. تغییر ظاهر شما بعد از این عمل زیبایی برای بسیاری از افراد غیرقابل‌باور به نظر می‌رسد.
 • کاملا قابل تنظیم: ظاهرتان می‌تواند به همان اندازه که خودتان می‌خواهید طبیعی یا چشمگیر باشد. در این مورد با آرایشگر یا جراح خود صحبت کنید و در مورد طول و میزان فر ایده‌آل مژه‌هایتان تصمیم‌گیری کنید.
 • تا حدودی ضد آب: هرچند نمی‌توانید آن‌ها را در ۴۸ ساعت اول خیس کنید، اما بعد از این مدت می‌توانید شنا کنید، دوش بگیرید (البته هر چه آن‌ها را خشک‌تر نگه دارید، بیشتر دوام می‌آورند).
 • بدون درد: کل این فرایندها از ابتدا تا انتها، تقریبا برای تمام افراد بدون درد است.
 • معمولا ایمن است: متخصصان پوست، جراحان پلاستیک و متخصصان زیبایی موافق‌اند که در بیشتر موارد، کاشت و اکستنشن مژه ایمن است (اگرچه خطر سوزش چشم و عفونت وجود دارد).

عوارض کاشت و اکستنشن مژه

هر یک از این روش‌ها خطرات و عوارضی هم دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

عوارض کاشت مژه

اگر به انجام کاشت مژه فکر می‌کنید، ممکن است بخواهید بدانید که آیا این روش ایمن است یا خیر.

هنگامی که کاشت مژه به‌درستی توسط یک جراح پلاستیک یا متخصص پوست و مو و زیبایی انجام شود، روشی مطمئن برای بهبود ظاهر مژه‌های طبیعی است. اگر جراح مژه‌ها را به‌اشتباه قرار دهد یا از چسب نامناسب استفاده کند، ممکن است باعث سوزش، عفونت و ازدست‌دادن دائمی مژه‌ها شود.

بنابراین این به کلینیکی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد، اما این جراحی به‌خودی‌خود بدون خطر تلقی می‌شود.

اگر کاشت به‌صورت نادرست و بی‌دقت انجام شود، می‌تواند باعث ایجاد درد، واکنش آلرژیک و ریزش غیرقابل‌برگشت مژه شود. در قسمت زیر به خطرات احتمالی و عوارض جانبی جراحی کاشت مژه اشاره کرده‌ایم:

 • بروز آسیب و سوختن سطحی در کره چشم و پلک‌ها
 • ورم‌های زیاد
 • قرمز یا خونی شدن چشم‌ها
 • احساس خارش
 • اذیت شدن در ناحیه‌ی قرنیه
 • ریزش مژه‌ها (چه موقت چه دائمی)
 • ظاهر نهایی ناخوشایند
 • عفونت
 • درد
 • راش یا بثورات پوستی.

عوارض اکستنشن مژه

اگرچه مزایای اکستنشن مژه بسیار زیاد هستند (از جمله قابلیت تکمیل یا بهبود ظاهر شما) اما معایبی هم دارد.

به گفته‌ی آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا، برخی از خطرات استفاده از اکستنشن مژه شامل عفونت یا تورم پلک، عفونت قرنیه و ریزش موقت مژه هستند. برخی از رایج‌ترین عوارض اکستنشن مژه عبارت‌اند از:

 • خطر قرمزی چشم بعد از اکستنشن مژه و عفونت: اگر اصول بهداشتی و اقدامات موردنیاز برای اکستنشن به‌درستی رعایت نشود، احتمال بروز سوزش یا عفونت وجود دارد. اکثر تکنسین‌های مژه باید قبل از استفاده از اکستنشن، یک “تست پچ” با چسب انجام دهند. تست پچ به آن‌ها نشان می‌دهد که آیا به چسبی که قصد استفاده از آن را دارند، حساسیت دارید یا نه. گاهی اوقات، حتی اگر حساسیت وجود نداشته باشد، مواد شیمیایی موجود در چسب می‌توانند باعث سوزش پلک چشم شوند. ناحیه‌ی اطراف چشم و پلک چشم بسیار حساس است، به این معنا که وزن چسب می‌تواند به تارهای مژه فشار وارد کند و منجر به سوزش شود. قرمزی چشم بعد از اکستنشن مژه بیشتر به‌خاطر حساسیت و آلرژی یا بی‌کیفیتی مواد بروز می‌کند.
 • حفظ و نگهداری: ازآنجایی‌که قیمت اکستنشن خیلی بالاست، نگهداری از آن‌ها بین دوره‌های ترمیم خیلی مهم است. بااین‌حال، نگهداری از اکستنشن مژه می‌تواند سخت و اذیت‌کننده باشد. خوابیدن، دوش گرفتن، شستن صورت و سایر کارهای ساده باید بادقت انجام شوند تا اکستنشن مژه آسیبی نبیند و این مراقبت پس از مدتی می‌تواند به یک کار سخت و طاقت‌فرسا تبدیل شود.

 

ریزش موقتی یا دائمی مژه‌های طبیعی یکی از عوارض احتمالی کاشت یا اکستنشن مژه است.

 

بازه‌ی زمانی ریکاوری بعد از کاشت مژه چقدر است؟

کاشت مژه یک درمان سرپایی و غیرتهاجمی است که در آن موها یکی‌یکی از محل اهداکننده (معمولا پشت سر) برداشته می‌شوند و به پلک منتقل می‌شوند تا مژه‌های زیبایی را به افرادی ببخشند که مژه‌های کم‌تراکمی دارند و یا اصلاً مژه ندارند. این عمل بدون درد است و ممکن است در یک روز به پایان برسد. پس از تکمیل، کاشت مژه هیچ جای زخمی را در محل اهداکننده باقی نمی‌ماند و نتایج طبیعی و ماندگاری را فراهم خواهد کرد. اگر این عمل به‌درستی توسط جراح مجرب انجام شود، اثرات ماندگارتری نسبت به لیفت و اکستنشن دارد.

بازه‌ی زمانی ریکاوری بعد از عمل:

 • ممکن است ۱ تا ۱۰ روز پس از درمان، پوسته‌پوسته شدن، صورتی شدن و پف شدن ظاهر شود.
 • معمولا ۵ تا ۸ روز پس از عمل، پوسته‌ها به همراه موهای کاشته شده می‌ریزند.
 • طی دو هفته‌ی بعد، اکثر موهای کاشته شده به طور کامل می‌ریزند.
 • موهای کاشته شده‌ای که ریختند، پس از سه ماه دوباره ظاهر می‌شوند و به رشد خود را ادامه می‌دهند.
 • نتایج طولانی‌مدت پس از ۵-۱۲ ماه قابل‌مشاهده هستند.
 • نتیجه نهایی تقریبا ۱۲-۱۸ ماه پس از عمل قابل‌مشاهده است.
 • مراقبت‌های پس از کاشت و اکستنشن مژه

 • هر یک از این عمل‌های زیبایی نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد. قبل و بعد از کاشت یا اکستنشن مژه باید مراقبت‌های خاصی انجام دهید که در ادامه مطلب با آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • قبل از رفتن به کلینیک یا آرایشگاه، دوش بگیرید.
  • ۲۴ ساعت قبل از انجام کاشت و اکستنشن مژه از ریمل ضدآب استفاده نکنید.
  • قبل از انجام کاشت و اکستنشن مژه از قطره استریل چشم استفاده کنید. البته قطره استریل چشمی خود را زیر نظر متخصص چشم بخرید.

   نکات مهم قبل از کاشت و اکستنشن مژه

  • مراقبت پس از کاشت مژه

  • در سه روز اول پس از عمل، باید از مژه‌های خود در برابر آب محافظت کنید. آب می‌تواند باعث شل شدن ریشه شود. اگر آب به مژه‌ها برخورد کند ریشه‌ها نمی‌توانند در جای خود باقی بمانند. همچنین بعد از کاشت مژه، تا ۲ هفته آرایش کنید. پزشکتان در پایان روز سوم، اولین شستشو را انجام می‌دهد.
  • از تماس مواد خارجی با ناحیه‌ی اطراف چشم خودداری کنید. هنگام خواب (خصوصا در هفته‌ی اول) خیلی مراقب باشید. مژه‌ها هرگز نباید با بالش تماس داشته باشند. مژه‌ها نباید با عینک تماس داشته باشند.
  • در هفته‌ی اول، از قرارگرفتن در معرض دود سیگار و گرد و خاک بپرهیزید.
  • به مدت یک روز پس از کاشت، محل اهداکننده را تمیز و خشک نگه دارید.
  • ۳-۵ روز پس از جراحی، می‌توانید دوباره تمرینات و فعالیت‌های روزانه‌تان را شروع کنید.
  • موهای کاشته شده (خصوصا در برابر اشعه‌های خورشید) بسیار حساس هستند.در طول کاشت، فولیکول‌های مو اغلب می‌میرند یا منفعل می‌شوند، اما در مرحله‌ی بهبودی دوباره فعال می‌شوند. در این شرایط، پیوندهای جدید هنوز به طور کامل شکل نگرفته‌اند، بنابراین نمی‌توانند از خود در برابر نور خورشید دفاع کنند.
  • پس از عمل مژه، باید مدت‌زمانی که در وان آب گرم می‌گذرانید را محدود کنید.
  • به مدت یک ماه از شنا (خصوصا در استخر) اجتناب کنید، زیرا کلر و سایر آلاینده‌ها می‌توانند برای ناحیه‌ی کاشت خیلی مضر باشند.

  بعد از حدود ۲ هفته، بیشتر مژه‌هایی که کاشته‌اید به علت “شوک ریزش” می‌ریزند. با این ریزش موقت، ریشه‌ها قوی‌تر می‌شوند. مژه‌هایی که در مرحله‌ی اول ظاهر می‌شوند ممکن است خیلی نازک و بدشکل باشند. اما باگذشت زمان قوی‌تر می‌شوند.

چگونه باید از اکستنشن مژه مراقبت کنیم؟

باتوجه‌به این که اکستنشن مژه شما را جذاب‌تر نشان می‌دهد، برای ماندگاری بیشتر و هدرنرفتن پولتان باید به‌درستی از آن مراقبت کنید.

مراقبت‌های لازم در اولین ۴۸ ساعت پس از اکستنشن را حتماً جدی بگیرید تا به چسب این فرصت را بدهید که به‌خوبی اثر کند. تا ۲۴ ساعت اول مراقب هرگونه حساسیت و خارشی باشید.

راه‌های مراقبت از اکستنشن مژه عبارت‌اند از:

۱. در ۴۸ ساعت اول حمام نکنید:

بهتر است در ۴۸ ساعت اول اکستنشن در معرض آب، عرق و دوش آب گرم قرار نگیرد تا چسب به‌خوبی بچسبد. این کار باعث می‌شود مژه‌ها مدت بیشتری دوام بیاورند. می‌توانید بقیه‌ی صورت خود را بشویید اما از تماس آب با ناحیه‌ی اطراف چشم خودداری کنید. علاوه بر این، در این مدت از بخاردادن صورت، شستن موها و یوگا خودداری کنید.

۲. از مالیدن چشم‌ها خودداری کنید:

بعد از ۴۸ ساعت می‌توانید بدون هیچ مشکلی چشم‌هایتان را لمس کنید یا بمالید. به‌طور کلی در مدتی که اکستنشن مژه دارید باید تاحدامکان از مالیدن چشم‌هایتان خودداری کنید، اما در ۴۸ ساعت اول اصلا به مالیدن چشم‌هایتان فکر نکنید. مالیدن چشم‌ها همچنین می‌تواند میکروب‌ها را به مژه‌ها منتقل کند و منجر به عفونت چشم شود.

۳. از آرایش چشم خودداری کنید:

استفاده از آرایش چشم در ۴۸ ساعت اول پس از انجام اکستنشن توصیه نمی‌شود. بعد از انجام اکستنشن احتمالا نیازی به آرایش چشم نخواهید داشت. اما اگر می‌خواهید از محصولات چشم استفاده کنید، از محصولات آرایشی بدون چربی استفاده کنید و برای جلوگیری از افتادن مژه‌ها، به‌آرامی آرایش چشم را انجام دهید.

بعد از اکستنشن می‌توانید از ریمل استفاده کنید، اما ریمل ضد آب را کنار بگذارید. پاک‌کردن ریمل سخت است و تلاش برای پاک‌کردن آن ممکن است مژه‌ها را ضعیف کند. علاوه بر این، توصیه می‌شود از خط چشم مدادی استفاده نکنید. اکثر مدادها حاوی چربی هستند و کشیدن مداد در امتداد خط مژه ممکن است کششی ایجاد کند که به‌احتمال زیاد چسب اکستنشن را تضعیف می‌کند. در خصوص استفاده از ریمل‌ها و خط چشم‌های فاقد چربی از آرایشگرتان سوال بپرسید.

۴. از براش اسپولی استفاده کنید:

برس مژه یا اسپولی یک شانه‌ی کوچک است که از آن برای برس زدن مژه‌ها استفاده می‌شود. باید صبح‌ها از این برس استفاده کنید زیرا معمولا صبح‌ها مژه‌ها درهم‌پیچیده می‌شوند. همیشه توصیه می‌شود که برای حفظ شکل و ظاهر اکستنشن خود، از براش اسپولی به‌جای انگشتانتان استفاده کنید.

 

بعد از کاشت یا اکستنشن مژه از این براش‌ها برای مرتب کردن مژه‌هایتان استفاده کنید.

 

چگونه اکستنشن مژه را تمیز کنیم؟

همان‌طور که در قسمت بالا گفته شد، در ۴۸ ساعت اول باید از تمیزکردن ناحیه‌ی اطراف مژه‌ها خودداری کنید. تمیزکردن صحیح اکستنشن باعث افزایش طول عمر آن و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی چشم می‌شود.

 • اول این که هرگز با آرایش نخوابید. خوابیدن با آرایش ممکن است شما را در معرض خطر بلفاریت قرار دهد. بلفاریت اختلالی است که به دلیل تجمع باکتری‌ها روی پوست ایجاد می‌شود.
 • ازآنجایی‌که هدف این است که اکستنشن را از چربی دور نگه دارید، باید برای پاک‌کردن آرایش چشم از پاک کننده‌های بدون چربی استفاده کنید.
 • همچنین توصیه می‌شود که از پنبه، دستمال آرایشی یا پد پنبه‌ای برای تمیزکردن اکستنشن استفاده نکنید، زیرا می‌توانند به اکستنشن آسیب برسانند.
 • در عوض، از پاک‌کننده‌هایی که به طور اختصاصی برای اکستنشن مژه طراحی شده‌اند استفاده کنید، زیرا دارای خاصیت ضدمیکروبی هستند و می‌توانند باکتری‌های اطراف چشم را از بین ببرند.
 • همچنین می‌توانید برای تمیزکردن مژه‌ها از شامپوهایی استفاده کنید که بر پایه‌ی ژل هستند. این کار را بدون کشیدن یا مالیدن مژه‌ها انجام دهید. متخصصان مژه همچنین این محصول را برای پاک‌کردن هرگونه آرایش باقیمانده‌ی چشم پیشنهاد می‌دهند.

و اما سوالاتی که شاید در ذهن شما زیبا جویان محترم سالن سیمین  هم وجود داشته باشد…

اکستنشن‌های من ریخته‌اند. آیا همه مژه‌های من می‌ریزند؟

اکستنشن‌های شما با رشد مو طبیعی شما که معمولاً هر شش تا هشت هفته است، ریخته می‌شوند. تمدید کردن مجدد، یک روش عالی برای افزایش عمر اکستنشن مژه شماست و هر دو تا سه هفته یک‌بار توصیه می‌شود.

آیا مژه‌های طبیعی من آسیب خواهند دید؟

اگر یک متخصص عالی و دارای مجوز را انتخاب کنید، به مژه طبیعی شما آسیب نمی‌رساند. اکستنشن مژه به‌تنهایی باعث خراب شدن مژگان شما نخواهد شد. صدمه به مژه‌های طبیعی نتیجه استفاده نادرست از اکستنشن مژه یا انتخاب نادرست مژه‌ها برای نصب است. چند عامل مؤثر در بروز این مشکل وجود دارد: استفاده از اکستنشن‌هایی که خیلی زیاد و پر هستند باعث ریزش زودرس خواهد شد و مالیدن چشم شما نیز باعث شکستگی فوری خواهد شد. این در واقع بدترین کاری است که می‌توانید با مژه‌هایتان انجام دهید، بنابراین سعی کنید تا آنجا که می‌توانید چشمانتان را نمالید.

چگونه برای اکستنشن مژه آماده شوم؟

برای قرار ملاقات با متخصصتان، از هیچ‌گونه مواد آرایشی روغنی در اطراف چشم و از ریمل استفاده نکنید. این به چسبیده شدن مژه بهتر کمک می‌کند و باعث می‌شود روند کار بسیار راحت‌تر انجام شود.

 روند کامل چقدر طول می‌کشد؟

اولین جلسه اکستنشن بسته به سبک و حجم اکستنشن موردنظر می‌تواند از یک تا دو ساعت طول بکشد.

داستان‌های ترسناک حقیقت دارد؟ آیا ممکن است نابینا شوم؟

بسیار مهم است که اجازه ندهید چسب مژه با خود چشم تماس داشته باشد. این می‌تواند باعث کوری شود. اما این اشتباه اصلا و یا به ندرت از طرف افراد پیش ‌می‌آید. این مورد بسیار نادر است زیرا از چسب کمی استفاده می‌شود. حتماً تحقیق کنید تا مطمئن شوید که متخصص مژه شما دارای مجوز باشد و به دنبال ارزان‌ترین قیمت مژه و چسب برای سود بیشتر نباشد!

همچنین توصیه می‌شود برای ۴۸ ساعت اول از مرطوب و خیس کردن مژه‌ها خودداری کنید. شما می‌توانید صورت خود را بشویید و دوش بگیرید، اما مطمئن شوید که هیچ آبی روی مژه شما نمی‌ریزد و خیس نمی‌شود.

 گریه نکنید

گریه کردن مانند خیس کردن یا آب ریختن روی مژه‌ها است. سعی کنید در صورت امکان از آن جلوگیری کنید و از تماشای فیلم‌های احساسی و عاشقانه خودداری کنید.

آیا می‌توانم از ریمل مژه و ابرو استفاده کنم؟

یکی از مزایای شگفت‌انگیز داشتن اکستنشن مژه این است که شما دیگر نیازی به ریمل ندارید. اکثر متخصصان ریمل را با اکستنشن مژه توصیه نمی‌کنند زیرا پاک کردن آن دشوار است و باعث می‌شود مژه شکسته شود. اگر باید ریمل بزنید، سعی کنید فقط آن را بر روی مژه‌های پایینی خود بکشید و از زدن ریمل ضد آب خودداری کنید.

همچنین، فقط از پاک‌کننده‌هایی که مخصوص لوازم‌آرایشی هستند استفاده کنید تا از سلامت مژه مطمئن باشید. سایر محصولات ممکن است حاوی ترکیباتی باشند که می‌توانند پیوند مژه‌های شما را تضعیف کرده و باعث ریزش زودرس آن‌ها شوند! اگر اولین بار است که روی اکستنشن مژه‌های خود سرمایه‌گذاری می‌کنید، مطمئناً نمی‌خواهید ببینید که آن‌ها به هدر می‌روند.

چند مرتبه نیاز دارید که مجدداً از اکستنشن مژه استفاده کنید؟

نیازی به برداشتن و اصلاح دوباره اکستنشن مژه شما نیست. اکستنشن مژه، با چرخه طبیعی موهای شما رشد می‌کند و ریخته می‌شود، بنابراین هر بار که بخواهید ترمیم کنید، مژه‌های شما به‌طور کامل، طولانی‌تر یا کوتاه‌تر از قبل خواهد بود. بااین‌حال دوباره پر کردن مژه‌ها نیاز به مهارت بیشتری نسبت به یک اکستنشن کامل دارد. دلیل آن این است که مژه‌ها رشد کرده و از قسمت‌های مختلف ریخته‌اند. از بین بردن و جایگزینی مژه‌های جدید و ایجاد تقارن بسیار مهم است.

برای اینکه مژه‌های شما خوب و منظم و زیبا به نظر برسد، هر دو یا سه هفته یک‌بار ترمیم مجدد را توصیه می‌کنیم. سرم مای مرطوب‌کننده برای استفاده روی اکستنشن مژه بسیار مفید است.

آماده‌سازی نهایی اکستنشن مژه

سعی کنید مژه‌ها کشیده نشوند و به‌ ملایمت رفتار کنید. روکش محافظی را ۴۸ ساعت بعد از اتمام کار، از ریشه تا نوک مژه بمالید. از پنبه استفاده نکنید زیرا پنبه می‌تواند باعث خشک شدن و یا چسبندگی مژه‌ها شود.

از لمس اطراف مژه‌ها و استفاده از کرم در بالای مژه‌ها خودداری کنید. بعد از روز دوم از روکش محافظ استفاده کنید. این محصول مانند پوشش لاک ناخن عمل می‌کند. این مواد ناحیه چسب مژه را پوشانده و از آن در برابر روغن خاک و آرایش محافظت می‌کند. ریچاردسون به این نتیجه رسیده است که مشتریانی که از مژه های خود نگه داری می کنند، در هنگام ترمیم دوباره، وضعیت بهتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *