بلاگ

هر آنچه که درمورد تاتو باید دانست!

تاتو

انجام اولین تاتو وحشتناک و هیجان انگیز است و احتمالا از قبل میلیون ها سوال دارید. چقدر آسیب خواهد دید؟ از کجا می دانید یک سالن تاتو ایمن است؟

این روزها افراد زیادی را می بینیم که بدون توجه به عوارض تاتو بدن نسبت به انجام آن اقدام می کنند. این کار هم تنها مختص به آقایان نیست؛ بلکه خانم ها و حتی دختر خانم های بسیاری وجود دارند که بدن خود را تاتو می کنند. اگر شما قصد تاتو بدن را دارید، پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب را از دست ندهید. پس از مطالعه  این مقاله  از سالن سیمین ، تصمیم درست تری درباره آن خواهید گرفت.

تاتو چیست؟

قرار گرفتن مواد رنگی با منشأ خارجی زیر پوست که باعث تغییراتی در رنگ پوست و ایجاد اشکال مختلف می شود را تاتو یا خالکوبی می گوییم. تاتو را می توان در هر نقطه ای از بدن اعمال کرد که البته عوارض خاص خود را نیز در پی خواهد داشت.

تاریخچه تاتو بدن

تاتو از کشور تاهیتی واقع در اقیانوس آرام نشأت گرفته و به زبان لاتین tatu نوشته می شود. ترجمه این کلمه تاهیتی، علامت گذاری چیزی است. برخی داشنمندان و محققان بر این عقیده هستند که تاتو از 12 هزار سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته است. تاتو کردن در بین بسیاری افراد و ملیت ها امری پذیرفته شده بوده و در بین بسیاری دیگر نکوهیده می شود. اما تاریخ نشان داده که این کار از گذشتگان بسیار دور رواج داشته و مردم سرتاسر دنیا برای نشان دادن باور، فرهنگ و یا هدف خاصی از تاتو استفاده می کرده اند.
در گینه نو از تاتو های پیچ در پیچ بر روی صورت زنان استفاده می شود تا اصالت آن ها نشان داده شود. روحانیان کمبوجیه روی سینه های خود را تاتو می کنند و در ژاپن طرح های مختلفی بر روی بدن کشیده می شود تا نشان داده شود آن فرد جزو کدام باندهای خرابکاری است. در سال 1991 در کوه های آلپ مرد یخی کشف شد که بدن پوشیده از تاتو داشت و خود نشان دهنده قدمت این کار است.

ساختار رنگ تاتو بدن در گذشته و حال

در گذشته برای تاتو کردن سطح پوست را بریده و جوهر را روی زخم می مالیدند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، شاهد پیشرفت دستگاه های تاتو نیز بوده و برای این کار از دستگاهی استفاده می شود که در هر دقیقه سوزن را 150 بار وارد بدن کرده و این پروسه را سرعت می بخشد.
برای این کار نیز از رنگ های مصنوعی که غالبا از کربن یا تیتانیوم دی اکسید تشکیل شده است، استفاده می شود. کربن برای تاتوهای به رنگ مشکی و تیتانیوم دی اکسید برای تاتوهای رنگی به کار می روند. به طور کلی جوهر تاتو شامل دو ترکیب اصلی می شود؛ یکی رنگ دانه تاتو و دیگری محلولی که این رنگ دانه در آن حل شده و قرار دادن آن در پوست را ساده تر می کند. معمولا این ماده دوم آب یا الکل است.

مواردی که لازم است قبل از هر چیزی به آن ها اشاره کنیم…

1-بسته به اندازه تاتو قیمت ها متفاوت است.

تاتو فروشی ها قیمت ها را بر اساس اندازه و سبک تاتوی مورد نظر شما تنظیم می کنند. و اگر آن ها بدانند که شما اولین بار است که قصد انجام تاتو دارید، ممکن است سعی کنند قیمت مورد نظرشان را افزایش دهند. بهتر است قبل از مراجعه تماس بگیرید و در مورد قیمت پیشنهادی صحبت کنید، اگر چه ممکن است با کشیدن طرح، این میزان کمی تغییر کند. اگر می توانید، شخصی را که قبلا تاتو کرده همراه خود بیاورید تا در مذاکره به شما کمک کند یا پیش از این در مورد قیمت گذاری ها تحقیق کنید تا مطمئن شوید که گول نمی خورید.

2-به دنبال تاتوکاران ارزان قیمت و دارای تخفیف نباشید

بسیاری از سالن ها حداقل قیمت دارند (معمولا از 300 هزار تا 2 میلیون تومان)، بنابراین برای مثال یک خال کوبی ریز قلب نباید بیش از این قیمت داشته باشد. اگر کسی مایل است خال کوبی شما را با 300 هزار تومان انجام دهد … اصلا قبول نکنید. تاتو کاران غیر دقیق و سطحی می توانند به معنای ایجاد عفونت و کار نامناسب و بنجل تلقی شوند. از آن جا که تاتو به طور مادام العمر بر روی بدن شما قرار خواهد گرفت و سلامتی شما ممکن است در معرض خطر قرار گیرد، پس به گونه ای یک سرمایه گذاری ارزشمند است.

3- ممکن است به جوهر تاتو حساسیت داشته باشید.

آلرژی به جوهر ممکن است اتفاق بیفتد. خب از کجا متوجه شویم؟ این مورد برای من اتفاق افتاده است.

اگر به شدت واکنش نشان دهید، ممکن است روی محل تاتو بثورات قرمز خارش دار ایجاد شود، اما دکتر نظریان می گوید که می توان این واکنش ها را با کمک استروئیدهای تجویزی توسط پزشک یا کرم هیدروکورتیزون با قدرت فوق العاده درمان کرد. این موارد همان چیزهایی است که خودم استفاده کردم و محل تاتو من پس از درمان کاملا خوب شد.

4-برای تاتو کردن باید حداقل 18 سال سن داشته باشید.

بله، مانند رای دادن و دیدن فیلم های ترسناک، برای تاتو کردن هم باید 18 ساله باشید. برخی از ایالت ها به شما امکان می دهند زودتر از این سن با اجازه والدین خود تاتو کنید در حالی که هنوز به سن قانونی آن نرسیده اید.

5-از قبل به سالن انجام تاتو دقت کنید

فقط به این دلیل که سالن تاتو در مسیر محل اقامت شما است، به این معنی نیست که محلی با کیفیت است (من این مورد را به سختی یاد گرفتم). به سالن تاتو مراجعه کنید، در مورد مجوزهای تاتوکاران آن جا سوال کنید، بعلاوه به صورت آنلاین بررسی کنید و نظرات آنلاین را بخوانید. قوانین تاتودر ایالت های مختلف متفاوت است، بنابراین شما باید در مورد دستورالعمل های مربوط به ایالت خود تحقیق کنید و مطمئن شوید که در هر جایی که می خواهید برای تاتو کردن مراجعه کنید از مجوزهای مناسب برخوردار بوده و از این دستورالعمل ها پیروی می کنند.

6-سالن کار باید بدون لک و عیب و نقص باشد

انجام تاتو، مانند رنگ آمیزی مو نوعی تغییر جزئی نیست. یک انسان دیگر * به معنای واقعی کلمه * در حال ایجاد زخم باز است که اگر اقدامات احتیاطی مناسبی انجام ندهد، می تواند منجر به آلوده کردن شما شود. اگر چه نحوه بهداشت و تمیزکردن سطوح و وسایل بسیار مهم تر است، اما سالن کار نیز باید مانند بیمارستان تمیز و زیبا باشد.

7-اطمینان حاصل کنید که تاتوکار از سوزن و جوهر یک بار مصرف جدید و از دستکش تمیز استفاده می کند.

استفاده مجدد از سوزن ها می تواند باعث شیوع عفونت یا ابتلا به بیماری های جدی مانند HIV یا هپاتیت B شود. این بیماری ها جدی هستند. بنابراین تاتوکار باید از یک سوزن کاملا یکبار مصرف و فنجان جوهر تاتو، دستمال ها و دستکش های جدید استفاده کند. دقت کنید که بسته سوزن را در مقابل شما باز می کند تا از تمیز بودن آن مطمئن شوید.

8-بررسی کنید سطحی که روی آن تاتو می شوید از ماده ای غیر متخلخل درست شده باشد.

تمیز کردن تمام و کمال مواد متخلخل مانند چوب یا سنگ مرمر دشوار است، بنابراین گزینه مناسبی برای ایستگاه انجام تاتو نیستند. McCurdy می گوید: “یک سطح متخلخل، مانند سنگ و سنگ مرمر به گونه ای نیستند که ایستگاه انجام تاتو بتواند از آن ساخته شود.” “این سطح باید از جنس استیل ضد زنگ یا یک سطح ضد زنگ با قابلیت استریل شدن باشد.”

9-تاتوکار مورد نظرتان را در اینستاگرام دنبال کنید.

بعد از انتخاب سالن کار، کارهای تاتوکاران آن ها را در اینستاگرام بررسی کنید و تصمیم بگیرید که می خواهید با کدام یک کار را ادامه دهید. تاتوکاران مختلف در سبک های متفاوت تاتو تخصص دارند – بعضی از آن ها با رنگ عالی عمل می کنند، برخی دیگر با پرتره یا متن زیبا. فراموش نکنید که برای دیدن دیدگاه مشتریان، نظرات آن ها را بخوانید.

10-نوع طراحی در این که چگونه روی پوست شما به نظر می رسد، به نحوه نگاه شما بستگی دارد.

تاتوکار طرح اولیه تاتو را قبل از اعمال آن ترسیم می کند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که به خصوص هنگام انجام طرح، بسیار مراقب هستید. نقاشی که شما تصویب می کنید مستقیما روی بدن شما قرار می گیرد و هنرمند از آن به عنوان ردیابی برای تاتو نهایی استفاده می کند. از هجی کردن و تصحیح غلط املایی بیش تر آگاهی داشته باشید (معمول نیست که غلط املایی وجود داشته باشید، اما این اتفاق می افتد) و از صحبت در مورد هر تغییری که می خواهید نترسید. به یاد داشته باشید: این تاتو برای همیشه باقی می ماند.

11-اگر تاتوکار به شما احساس ناخوشایندی داد، آن جا را ترک کنید.

اگر وقتی از تاتوکار می خواهید فلان طرح را تنظیم کند، سکوت می کند، آن جا را ترک کنید. اگر آن ها ایده تاتو شما را مسخره کردند، آن جا را ترک کنید. اگر فقط به طور کلی نوعی احساس غریب یا ناراحتی در شما ایجاد می کند، آن جا را ترک کنید. اولین تاتو هر کس ترسناک است، بنابراین نباید شما را عصبی کند و احساس بدی به وجود بیاورد.

12-انجام تاتوهای بزرگ تر ممکن است بیش از یک جلسه طول بکشد.

طرح های بزرگ تر یا طرح های بسیار رنگی ممکن است چندین جلسه طول بکشد، بنابراین ممکن است بعد از اولین مراجعه، تاتو شما کامل نباشد. طراحی بزرگ تر با جزئیات یا رنگ زیاد ممکن است دو جلسه طول بکشد، اما طرح کوچکی مانند یک ستاره کوچک سیاه و سفید، باید فقط 5 دقیقه طول بکشد. اگر ایده بهتری در مورد جدول زمانی می خواهید، از تاتوکار خود بخواهید تا کمکتان کند و تخمین بزند که کار شما چقدر زمان می برد.

13-قبل از انجام تاتو، حداقل یک سال به آن فکر کنید.

McCurdy می گوید: “هنگامی که [در حال طراحی] هستید، سعی کنید به کلمه” بی انتها “فکر کنید زیرا تاتو شما ماندگار خواهد بود، حتی اگر طرح شما این گونه نباشد.” آن چه فکر می کنید جالب است ممکن است تغییر کند بنابراین باید به سختی در مورد طرح تاتو فکر کنید و مطمئن شوید که بعد از گذشت ماه ها باز هم به آن علاقه خواهید داشت. به یاد داشته باشید: سلیقه شما ممکن است با گذشت زمان تغییر کند اما تاتو شما برای همیشه ماندگار خواهد بود.

14-قبل از رفتن به تعطیلات ساحلی تاتو نکنید.

ایده شما در مورد تاتو روی قفسه سینه با لباس شنای بریده شده عالی به نظر می رسد، اما بهبود تاتو حداقل دو هفته طول می کشد، بنابراین قادر به شنا (مواد شیمیایی استخر و باکتری های اقیانوس برای تاتو شما مضر هستند) و قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب (حتی تاتوهای بهبود یافته نیز به اشعه ماورا بنفش حساس هستند) نخواهید بود. بهترین شرط برای تاتو کردن: بعد از تاتو صبر کنید تا به خانه برسید و اطمینان حاصل کنید که حداقل دو هفته از قرار گرفتن در معرض نور خورشیدو آب اقیانوس یا استخر دور باشید.

15-احتمالا باید تاتو را بعد از مدتی تجدید کنید.

تاتوها به مرور زمان محو می شوند، هر چقدر هم با آن ها رفتار خوبی داشته باشید، زیرا پوست شما همیشه لایه های جدیدی تولید می کند. بنابراین احتمالا باید بعد از مدتی به زیر سوزن برگردید تا تاتو خود را به شکل اولیه و تازه نگه دارید. برای تجدید تاتو خود می توانید به سراغ هر تاتوکاری بروید، اما اگر تاتوکار اصلی خود را دوست داشتید، همیشه بهتر است به سراغ او بروید. بسیاری از سالن ها به شما امکان تجدید رایگان می دهند، اما سایر سالن های تاتو هزینه دریافت می کنند. مانند تاتوهای معمولی، قیمت تجدید بسته به میزان کار شما متفاوت است، بنابراین اگر کنجکاو هستید، از تاتوکار خود به صورت تخمینی قیمت بگیرید یا وب سایت سالن را بررسی کنید – آن ها احتمالا خط مشی و روش های خود را در قسمت سوالات متداول بیان کرده اند.

16-تاتو در معرض نور خورشید سریع تر محو می شود.

McCurdy می گوید: “قسمت های خاصی از پوست شما بیش تر در معرض آفتاب است، بنابراین رنگدانه های آن قسمت ها می توانند سریع تر تجزیه شوند.” “مانند قسمت بیرونی بازو که نسبت به قسمت داخلی بازو که در طول زندگی در معرض آفتاب نیست، متفاوت است.” اگر زیاد بیرون از خانه هستید و نگران محو شدن تاتو خود می باشید، محل تاتو را جایی تعیین کنید که کم تر در معرض آفتاب قرار می گیرد؛ مانند قسمت داخلی مچ شما و همیشه از کرم ضد آفتاب مخصوصا روی تاتو خود استفاده کنید.

17-میزان درد به محل انجام تاتو بستگی دارد.

سلب مسئولیت: تاتو هرگز صدمه وارد نمی کند. منتها تحمل درد برای هر فرد متفاوت است، بعلاوه به طور کلی، تاتوهایی که درست روی استخوان ها قرار می گیرند بیش تر آسیب می رسانند و دردناک خواهند بود. تاتو روی پا یا دنده های شما ممکن است از لحاظ درد عدد 8 در مقیاس 1 تا 10 را به خود اختصاص دهد، در حالی که تاتو روی عضله بازو ممکن است عدد 4 را به خودش اختصاص دهد. و البته، هر چه تاتو بزرگ تر باشد، برای مدت طولانی تری درد خواهید داشت. تجربیات شخصی من می گوید تاتو پا، قفسه سینه و ستون فقرات من درد زیادی داشتند (به ترتیب)، در حالی که تاتو روی دست و بازوی من قابل تحمل تر بود.

18-در نهایت اگر به تاتو خود علاقه ای ندارید، می توانید آن را مخفی کنید.

مخفی کردن تاتو بسیار آسان است، به خصوص اگر کوچک باشد. یک تاتوکار خوب می تواند طرحی جدید روی آن قرار دهد و تاتو اصلی را کاملا پوشش دهند – حتی برخی از سالن ها در زمینه مخفی کردن تخصص دارند. بنابراین حتی اگر زمانی نظر شما تغییر کرد، با تاتویی که از آن متنفر هستید گیر نخواهید افتاد.

19-هم چنین می توانید تاتوها را حذف کنید.

با کمک لیزر می توانید تاتو خود را حذف کنید. این کار بسته به رنگ جوهر، ماندگاری جوهر و اندازه تاتو، ممکن است چندین جلسه طول بکشد. دکتر Rokhsar می گوید، جوهرهای آبی، سیاه و سبز با لیزر به راحتی از بین می روند زیرا لیزرها می توانند آن رنگ ها را راحت تر تشخیص دهند و بنابراین با دقت بیش تری از بین می روند از طرف دیگر، حذف رنگ های روشن تر مانند زرد و سفید دشوارتر است. اما به خاطر داشته باشید، در حالی که تاتو را از بین می برد، اما می تواند زخم ایجاد کند که روند محو کردن جای زخم هزینه بردار است.

20-حذف تاتو زیر نظر پزشک آسیب زیادی وارد نمی کند.

سالن های تاتو خدماتی ارائه می دهند، اما از آن جا که متخصص پزشکی نیستند، هرگز نباید برای حذف تاتو به آن ها مراجعه کنید. برای انجام مراحل کار به یک پزشک واقعی و دارای مجوز مراجعه کنید – این روش ایمن تر و بدون درد است، زیرا بر خلاف سالن، پزشکان می توانند ناحیه مورد نظر را از قبل بی حس کنند.

دکتر Rokhsar می گوید: “برداشتن [تاتو] در حقیقت به هیچ وجه دردناک نیست. اگر به پزشک مراجعه کنید، آن قسمت را بی حس می کند … با بی حسی موضعی.” ” نظر افرادی که می گویند حذف تاتو دردناک است، به این دلیل است که آن ها به پزشکان مراجعه نمی کنند. آن ها به جای پزشک، به مراکز مختلف مراجعه می کنند. مراکز غیر پزشکی نمی توانند آمپول های بیهوشی تجویز کنند. بنابراین احساس درد خواهید کرد. ”

21-شاید نتوانید تاتو مورد نظر خود را کاملا و به صورت دقیق دریافت کنید.

اگر می خواهید غزلی با قلم بسیار ریز برایتان تاتو کنند، ممکن است تاتوکار شما امتناع کند – منتها این امتناع دلیل خوبی دارد. اگر یک فونت خیلی ریز باشد، می تواند با گذشت زمان خونریزی کند و در اصل فقط به لکه تبدیل شود. در عوض، تاتوکار ممکن است از شما بخواهد با فونت کمی درشت تر کنار بیایید. به یاد داشته باشید: تاتوکار شما یک فرد حرفه ای است، بنابراین اگر نظرات جدی در مورد تدارکات طراحی شما دارند، به آن ها توجه کنید.

22-تاتوکارها ممکن است ابتدا شما را اصلاح کنند.

اگر خواهان تاتو روی بازوی خود یا قسمت پر مو و خاصی از بدنتان هستید، تاتوکار ممکن است قبل از شروع کار، آن قسمت را اصلاح کند – درست مانند دکتر قبل از جراحی (به هر حال این یک زخم باز است). می توانید از قبل سوال کنید که آیا قبل از ورود به سالن باید محل را اصلاح کنید یا نه، منتها بیش تر تاتوها به این کار نیازی ندارند.

23-بعد از تاتو ممکن است روی ناحیه مورد نظر احساس خارش داشته باشید.

بعد از حدود یک هفته (بعضی اوقات زودتر) تاتوهای جدید دچار خارش خفیف می شوند – اما هر کاری که می کنید، از خاراندن ناحیه مورد نظر خودداری کنید. ناخن های شما می توانند جوهر را از بین ببرند و بخش هایی از پوست تاتو نشده برای شما ایجاد کنند. (اگر به طور تصادفی کمی جوهر خراشیده شد، تاتوکار شما می تواند آن را با تجدید به راحتی برطرف کند.) دکتر Rokhsar می گوید خاراندن می تواند منجر به عفونت نیز بشود، بنابراین برای تسکین احساس خارش، به آرامی دست تمیزتان را روی تاتو بکشید. او هم چنین استفاده از کرم کورتیزون را برای رفع خارش توصیه می کند.

اگر خارش غیر قابل تحمل شد و یا تاتو شما به صورت بثورات برجسته شد، به یک مرکز فوریت های پزشکی یا یک متخصص پوست مراجعه کنید

24-در حین بهبودی از گرفتن دوش طولانی مدت پرهیز کنید.

مهم است که تاتو جدید خود را سه مرتبه در روز با شست و شوی آرام محل با آب و صابون ضد باکتری تمیز نگه دارید، و سپس آن را خشک کنید. کمی آب به آن صدمه ای نمی زند، اما سعی کنید پس از تاتو برای مدت طولانی درون حمام نمانید. خیس خوردن برای تاتو خوب نیست، زیرا آب با خراب کردن پوست تازه شکل گرفته، روند بهبود را کند می کند. اگر در قسمتی از بدن مانند کمر خود تاتو انجام داده اید که در حین حمام کردن زیاد در معرض آب قرار می گیرد، سعی کنید دوش کوتاه بگیرید و تماس آن منطقه را با آب تا زمان بهبودی محدود کنید.

نحوه انجام تاتو بدن به چه صورت است؟

مهمترین وسیله و ابزاری که با آن تاتو انجام میشود دستگاه تاتو میباشد، بنابراین باید شناخت کافی و نحوه تنظیم آن را قبل از هر چیزی بیاموزید.
دستگاه کویل یا مگنتی یکی از پر کاربرد ترین دستگاه های تاتو میباشد که بیشتر برای لاینینگ و خط انداختن از آن استفاده میشود و دارای تنوع در برند های مختلف نیست و در تمامی موارد دارای تنظیمات و استاندارد های یکسان میباشد.
دستگاه روتاری بیشتر جهت سایه زدن مورد استفاده قرار گرفته، قدرت کمتر، صدای کمتر، وزن کمتر و هزینه بیشتری نسبت به دستگاه های کویل دارد.
کار اصلی دستگاه های تاتو جلو و عقب کردن سوزن تتو میباشد تا رنگ را بین لایه اول و دوم پوست بکارد.
همان طور که می دانید، پوست یکی از بزرگ ترین ارگان های بدن بوده که از چند لایه تشکیل می شود. سطح خارجی پوست، اپیدرم نام داشته و سطح داخلی آن درمیس نام دارد. در این قسمت سلول های چربی پوست وجود داشته و از بدن محافظت می کنند. جوهر تاتو نیز به همین قسمت وارد شده و باقی می ماند.
از آن جایی که این سطح زیرین با سلول های عصبی زیادی درگیر است، پیغام درد به مغز فرستاده شده و فرد درد بیشتری متحمل می شود. علت قرار دادن این جوهر تاتو در این قسمت این است که این قسمت مانند سطح رویی آن، خود را ترمیم نمی کند و به همین دلیل نیز رنگ دانه های تاتو بدن در این قسمت ثابت می مانند. این موضوع باعث بروز درد و خونریزی حین انجام تاتو بدن می شود. البته درد در قسمت های مختلف بدن متفاوت بوده و در برخی از قسمت ها درد تاتو بیشتر از بقیه قسمت هاست. البته آستانه تحمل درد هم برای هر فرد متفاوت است.  به علاه نوشیدن آب از یک یا دو روز قبل از تاتو کردن پوست را آبرسانی کرده و باعث می شود که این پروسه درد کمتری داشته باشد.

نکاتی که پیش از انجام تاتو باید رعایت کنید

تاتو یک تکنیک بسیار حساس است که باید با دقت و بهداشت بالایی انجام شود. در ادامه نکاتی را به شما خواهیم گفت که رعایت آن ها پیش از انجام تاتو بدن الزامی است.

عدم مراجعه نزد افراد آماتور

برای انجام تاتو بدن نزد فردی که هیچ تخصص و مدرک پزشکی ندارد و با استفاده از جوهر، شارکول یا حتی خاکستر و یک تیغ نوک تیز، روی پوست شما خال می کوبد، نروید. در صورتی که تاتو را با مواد غیر بهداشتی و در محیط نامناسب انجام دهید، احتمال بروز عفونت یا انتقال بیماری ها بسیار بالا است.

رعایت بهداشت به صورت تمام و کمال

از آن جایی که پوست مانند سد دفاعی است، زمانی که سوراخ می شود تا مواد به زیر سطح آن نفوذ پیدا کند، احتمال انتقال بیماری و میکروب ها را افزایش می دهد. رعایت بهداشت در زمان انجام تاتو بدن بسیار حائز اهمیت است و محیط باید کاملا استریل شده باشد. محلی که در آن تاتو انجام می شود نیز حتما باید دارای پروانه بهداشتی و مدرک معتبر باشد. علاوه بر این، وسایلی که به کار می روند نیز باید یکبار مصرف و استریل شده باشند.

به بیماری ها و قرص های مصرفی خود دقت کنید

24 ساعت پیش از انجام تاتو، از مصرف داروهای ضد انعقاد خون و آسپیرین خودداری کنید. اگر به بیماری های عفونی یا حتی سرماخوردگی دچار هستید، بهتر است تاتو بدن را به تعویق بیندازید. پس از انجام خالکوبی، اقدامات لازم مانند مصرف آنتی بیوتیک را حتما انجام دهید تا خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد.

مراقبت وجود حساسیت در بدن خود باشید

برخی افراد به رنگ و مواد به کار رفته در تاتو بدن حساسیت دارند و احتمال بروز آلرژی خفیف یا شدید در آن ها وجود دارد. یکی از ساده ترین واکنش های پوستی، حساسیت های موضعی است که معمولا پس از چند روز خود به خود از بین می روند. تحقیقات صورت گرفته نشان از آن دارند که مواد به کار رفته در رنگ تاتو قرمز، بیش از سایر رنگ ها حساسیت زا هستند. در برخی موقع هم احتمال وجود حساسیت به فلز دستگاه تاتو بدن نیز وجود دارد.

اطلاع از خطرات تاتو بدن

پیش از آن که نسبت به تاتو بدن اقدام کنید، خطرات این زمینه را به خوبی مطالعه کنید. برخی افراد با خود فکر می کنند که می توان برای کاهش خطرات تاتو بدن، تاتوی موقت انجام داد. این در حالی است که تاتوی موقت نیز خالی از احتمال بروز حساسیت و عفونت نیست. اگر قصد انجام تاتوی موقت را دارید، هیچ گاه از رنگ های موسوم به حنای سیاه و حنای آبی استفاده نکنید. به گزارش سازمان FDA، حنای طبیعی به عنوان رنگ دهنده سر بی ضرر است؛ اما به عنوان رنگ تاتو می تواند احتمال ایجاد حساسیت و آلرژی را به دنبال داشته باشد.

 

عوارض تاتو بدن چیست؟

یکی از بارزترین عوارض تاتو بدن، سوزن های به کار رفته در دستگاه است که تزریق آن در زیر پوست، درد و خونریزی بسیاری را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این، در صورتی که از سوزن های یکبار مصرف استفاده نشود، احتمال انتقال بیماری های مزمن و گاها غیر قابل درمان مانند ایدز و هپاتیت را به همراه خواهد داشت. پس از انجام تاتو نیز در صورت عدم رعایت بهداشت فردی، احتمال ابتلا به بیماری های خطرناک وجود دارد. در ادامه به بیان چند مورد از مهم ترین عوارض این تکنیک خواهیم پرداخت.

احتمال وجود آلودگی های خونی

اگر تجهیزاتی که برای تاتو مورد استفاده قرار می دهید یکبار مصرف نباشد و خون فرد بیمار در آن وجود داشته باشد، شما در معرض بیماری های خطرناک خونی همچون هپاتیت نوع سی، هپاتیت نوع بی، سل و ایدز خواهید بود.

احتمال بروز اختلالات پوستی

احتمال ایجاد برآمدگی ها در اطراف جوهر تاتو بدن، به خصوص اگر رنگ به کار رفته قرمز باشد، بسیار است. علاوه بر این، احتمال ایجاد زخم و التهابات شدید نیز بسیار بالا خواهد بود.

احتمال بروز عفونت های پوستی

تاتو بدن می تواند منجر به بروز عفونت های باکتریایی موضعی شود. از جمله نشانه های این عارضه می توان به قرمزی، حرارت، تورم و خشکی که مانند چرک باشد، اشاره کرد.

 

انواع دیگر تاتو

 

انجام تاتو یکی از روش های آرایش دائمی، تزئین و … است؛ اما اگر بخواهیم با دید دیگری به این منظر نگاه کنیم، کارآمدترین راهکار برای پوشاندن و از بین بردن نقایص مختلفی همچون مادرزادی یا اکتسابی محسوب می شود. از جمله انواع مختلف تاتو می توان به تاتوی لب، تاتوی ابرو و تاتوی چشم اشاره کرد که در ادامه به تفصیل راجع به هر یک توضیح خواهیم داد.

تاتو لب

برای افرادی که به طور مادرزادی یا اکتسابی، خط لب خود را از دست داده اند، به طور مثال در افراد لب شکری، پس از درمان اصلی می توان از تاتو کردن برای ترمیم خط لب استفاده کرد.

تاتو ابرو

تاتوی ابرو نیز می تواند به عنوان درمان مفید برای افرادی که بنا به دلایل مختلفی ابروی خود را از دست داده اند، مفید واقع شود. افرادی که تحت شیمی درمانی ابروی خود را از دست داده اند، نمونه بارزی از این مورد هستند که تاتوی ابرو به کارشان می آید.

تاتو چشم

جهت رفع نواقصی همچون آسیب، جراحت و افتادگی چشم، بهترین روش استفاده از تاتوی چشم است.

 

 

چگونه می توان تاتو را پاک کرد؟

احتمال این که فرد پس از انجام تاتو بخواهد بنا به دلایلی همچون عدم رضایت، مشکل استخدام و تغییر مد، نسبت به پاک کردن تاتوی خود اقدام کند، بسیار است. به همین دلیل، بهتر است پیش از انجام تاتو بدن همه جوانب را در نظر بگیرد و همچنین این نکته را در نظر داشته باشد که هزینه پاک کردن تاتو از انجام آن به مراتب بالاتر است. اما باز هم اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید که تاتوی خود را پاک کنید، این کار از طریق روش های زیر امکان پذیر است.

پاک کردن تاتو به روش موضعی

محلول ها و کرم های زیادی در بازار موجود هستند که ادعا دارند قادر به پاکسازی تاتو می باشند؛ اما هیچ گونه اثباتی بر این ادعا وجود ندارد. در واقع این کرم ها نمی توانند به لایه ای از پوست که جوهر در آن نفوذ کرده، راه یابند و آن را از بین ببرند. با این حال، برخی مطالعات نشان از آن دارند که استفاده مداوم 30 روزه از برخی مارک های معتبر به مرور موجب کمرنگ شدن رنگدانه های تاتو می شوند. مواد موضعی دیگری نیز وجود دارند که قادر به کمرنگ کردن رنگدانه های تاتو هستند؛ اما شرط به ثمر رسیدن آن این است که کمتر از 6 ماه از انجام تاتو نگذشته باشد.

پاک کردن تاتو بدون لیزر

این کار دقیقا همانند انجام تاتو با نفوذ به عمق پوست انجام می شود؛ با این تفاوت که این بار به جای جوهر، یک ترکیب حذف کننده جوهر مانند نمک یا اسید گلیکولیک وارد پوست می شود. معمولا زمانی از این روش استفاده می شود که دسترسی به لیزر امکان پذیر نیست یا مولکول های جوهر پوست بسیار بزرگ هستند. از عوارض این روش، می توان به صدمه اپیدرم پوست، بجا ماندن جای زخم و طولانی بودن دوره درمان نسبت به لیزر اشاره کرد.

پاک کردن تاتو با لیزر

لیزر یکی از محبوب ترین روش های پاکسازی تاتو در سرتاسر جهان است. البته بهتر است تاتوهایی که عمر آن ها کمتر از 6 ماه است را با لیزر از بین نبرید. به دلیل آن که تاباندن لیزر به تاتوهای جدید، موجب تمرکز بیشتر جوهر در پوست شده و نیاز به برگزاری جلسات متعددی خواهد بود. البته مواد تاتو نسبت به مواد آرایش دائم، اثرات کمتری از خود به جای می گذارند.

در مطلب هر آنچه قبل از تاتو بدن باید بدانید، به بررسی روش های انجام تاتو، روش های پاک کردن، مراقبت های قبل و بعد از انجام تاتو پرداختیم که امیدواریم مورد پسند واقع شوند. چنانچه هر گونه سوالی در این مورد دارید، برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *