بلاگ

تاریخچه و اساس فر کردن مو

تاریخچه فر کردن مو

 همراهان عزیز و گرامی سالن سیمین خیلی از خانم ها موهای فر یکدست زیبا را ترجیح می دهند ، این موهای زیبا طرفداران خاص خود را دارد. ما در این مطلب از  سالن سیمین قصد داریم، تاریخچه فر کردن مو در تاریخ و همچنین راهکارهای فر کردن مو به روش های مختلف و عوارض آن را برایتان به اشتراک گذاریم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

فر کردن مو

فرم دادن به موی سر از زمانهای دور آرزوی خانمها بود. آنها برای دستیابی به این کار انواع و اقسام روشها را می آزمودند. فر اولین بار توسط چینی ها و با سفیده تخم مرغ روی موی سر به مرحله عمل در آمد. روشهای دیگری که بعد ها بکار بسته شد عبارت بود از اینکه:

۱) خانمها موها را به قطعات کوچک چوب می پیچیدند و بعد سفیده تخم مرغ را برای ثابت نگه داشتن روی آن می کشیدند و به این ترتیب فر مو شکل می گرفت.

۲) بعد ها برای فر گذاشتن از حرارت استفاده می کردند. به این شکل که یک تکه آهن لوله شده را روی آتش می گذاشتند و وقتی که گرم می شد، فوری مو ها را به آن می پیچیدند.

دراین مرحله موها حالت فر بخود می گرفت و به این ترتیب فر گرم رواج پیدا کرد.

۳) بعدها این شکل از فر گرم حالت کاملتری بخود گرفت یعنی وسیله آهنی با جریان الکتریکی گرم می شد و آن را طوری تنظیم می کردند که حرارت بیش از حد نشود، ولی در این شکل از کار هم گاها اتفاق می افتاد که موها با پوست سر سوخته و ایجاد زخم می نمود. بدیهی است در این شکل از کار، زیانهای بسیاری به مو وارد می شد.

 

فر کردن مو-سالن سیمین

 

علت صاف یا فر بودن یک تار مو

موادی زیادی در ساختمان مو بکار رفته و یکی از این مواد گوگرد میباشد که در حقیقت اسکلت مو را تشکیل میدهد همانطور که بدن ما توسط استخوانها استوار است و شکل گرفته  ، گوگرد هم به منزله استخوان مو می باشد خمیدگی و گوژ پشت بودن یک آدم بعلت خمیدگی استخوانهای پشتش می باشد ، همینطور یک تار مو ی پر پیچ وخم مربوط به طرز قرار گرفتن پل های گوگردی میباشد ، یعنی پلهای گوگردی به شکل دایره قرار گرفته اند و چهانچه این پلها ی گوگردی بطور مرتب پشت سر هم قرار گیرند موها کاملا صاف و بدون موج میباشد .

 

شیمی فر کردن مو ها

 

 • همانطور که بدن ما توسط استخوانها شکل گرفته و خمیدگی بدن مربوط به خمیدگی استخوانهای پشت انسان است پلهای گوگردی نیز اسکلت اصلی مو را تشکیل می دهند.
 • و در نتیجه فر و یا صاف بودن مو به علت طرز قرار گرفتن پلهای گوگردی می باشند.
 • این پلهای گوگردی در واقع پیوندهای شیمیایی (از نوع کووالانسی) بین دو اتم گوگرد هستند که به صورت جانبی رشته های پروتوئینی مو را به هم متصل می کنند.
 • کاری که فر کننده های شیمیایی انجام می دهند آن است که این پلهای گوگردی را می شکنند و بعد از آن که مو حول میله فر به شکل دلخواه در آمد این پلها را دوباره می سازند.
 • همانطور که بدن ما توسط استخوانها شکل گرفته و خمیدگی بدن مربوط به خمیدگی استخوانهای پشت انسان است پلهای گوگردی نیز اسکلت اصلی مو را تشکیل می دهند.
 • و در نتیجه فر و یا صاف بودن مو به علت طرز قرار گرفتن پلهای گوگردی می باشند.
 • این پلهای گوگردی در واقع پیوندهای شیمیایی (از نوع کووالانسی) بین دو اتم گوگرد هستند که به صورت جانبی رشته های پروتوئینی مو را به هم متصل می کنند.
 • کاری که فر کننده های شیمیایی انجام می دهند آن است که این پلهای گوگردی را می شکنند و بعد از آن که مو حول میله فر به شکل دلخواه در آمد این پلها را دوباره می سازند.
 • فر کردن مو-سالن سیمین

 

نحوه عملکرد فردهنده های شیمیایی برای فر کردن مو ها

فر دهنده های شیمیایی در سه مرحله عملیات شکستن و تشکیل مجدد پلهای گوگردی را انجام می دهند .

واکنشهای شیمیایی که در این سه مرحله انجام می شوند از نوع واکنشهای کاهشی- اکسایشی (Redox) به صورت زیر هستند:

1- مرحله کاهش(Reduction)

2- مرحله تغییر آرایش(Rearragement)

در این مرحله مو که قابلیت فرم گرفتن دارد حول میله فر (Roller) پیچیده می شود تا به قطر دلخواه فر بخورد.

3- مرحله اکسایش(Oxidation)

به این مرحله در اصطلاح آرایشگاهی خنثی سازی(Neutralisation) نیز گفته می شود.

انواع محصولات احیا کننده (کاهنده) برای فر کردن مو

الف- کرمهای هیدروکسیدی Alkaline hydroxide creams

ب- کرمها و لوسیونهای تیوگلیکولات Thioglycolate lotions or creams

ج- لوسیونهای بی سولفیت Bisulfite lotions

 • برای فر کردن مو ابتدا توسط محلولی حاوی یک ماده احیا کننده مانند تیوگلیکولیک اسید (thioglycollic acid)
 • پیوندهای دی سولفید (-S-S-) بین پروتئین های مو را که اسکلت اصلی مو به شمار می رود شکسته و
 • به پیوندهای H-S تبدیل می کنند،
 • مو در این حالت قابلیت فرم گرفتن دارد آن را حول میله فر (roller) می پیچند تا به قطر دلخواه فر بخورد
 • و سپس توسط نوترالیزان (Neutralizer) که محلولی حاوی یک ماده اکسید کننده
 • ( مثل (H2O2 در فرمولاسیون خود است پیوندهای S-S دوباره شکل داده می شود،
 • در این سری از واکنش ها بسیاری از پیوندهای S-S دوباره تشکیل نمی شود و موها آسیب خواهد دید
 • (آسیب هایی مانند کاهش لیپید ، تخریب پروتوئین مو و کاهش مقاومت کششی رشته های مو و … )

صاف کردن مو شبیه فرزدن مو است با این تفاوت که پس از شکستن پیوندهای دی سولفید مو به جای آنکه موها حول یک میله پیچانده شوند بوسیله شانه کشیده می شوند.

 

فر کردن مو - سالن سیمین

انواع نحوه فر کردن مو :

(فر به دوصورت مستقیم و غیر مستقیم تقسیم میشود )

در فرمستقیم همزمان مواد میزنیم ونوک موها را کاغذ مخصوص فر گذاشته تا نوک مو آسیب نبیند سپس موها را دور بیگودی بترتیب و منظم میپیچیم و مجری باید دارای سرعت عمل بالایی باشد .
در فر غیر مستقیم ابتدا موی شستشو شده و خشک میکنیم سپس موها را بایک لوسیون تقویتی مرطوب کرد و نوک موها را کاغذ گذاشته و بیگودی مخصوص میپیچیم و بعد از تمام شدن پیچیدن  ، به روی موها مواد میزنیم فقط باید دقت کنیم که به پوسته سر مواد نخورد .
قطر بیگودی؛ طرز قرار گرفتن آنها در سر و تعداد به کار برده شده‌ آنها، تراکم فرها و مدل نهایی مو را مشخص می‌کند. وقتی همه بیگودی‌ها سرجای خود قرار گرفت، هر بیگودی با محلول فر آغشته می‌گردد چون محلول فر پوست را تحریک می‌کند، باید دقت شود که با پوست ناحیه مجاور تماس پیدا نکند.

کدام مواد شیمیایی، موها را فر می‌کند؟

برای فر کردن موها در آرایشگاه، از ماده شیمیایی‌ای به نام ( پرمنانت ) استفاده می‌‌شود. با این ماده، ابتدا پل‌‌های گوگردی موجود در ساختمان مو طوری شکسته می‌‌شود که موی پیچیده شده در بیگودی، شکل فر مورد نظر را بپذیرد. در مرحله دوم، پیوندهای گوگردی در حالت جدید قرار می‌‌گیرد که بعد با استفاده از یک محلول خنثی‌‌کننده، فر مو( سفت و ثابت ) می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *