تاتو بدن چیست + انواع آن و نکات تاتو

 دوستان عزیز سالن سیمین باید گفت که تاتو بدن یا خالکوبی نوعی اصلاح برای آرایش و تزئیین پوست است که از طریق جوهر و سوزن یا رنگ و رنگدانه انجام می‌شود. رنگ تتو بهتر است متناسب با تناژ پوست انتخاب شود. تتو می‌توانند موقت یا دائمی باشد. اگر جوهر به لایه میانی پوست (درم) تزریق شود، تاتو دائمی خواهد بود. اما اگر تزریق جوهر در لایه اول پوست انجام شود، به آن تاتوی موقت می‌ گویند.

در تاتوی دائمی، جوهر به لایه دوم پوست نفوذ می‌کند. زخمی روی پوست ایجاد می‌شود و پس از بهبود زخم، طرح تاتو شما آشکار می‌شود. این طرح به هیچ عنوان پاک نمی‌شود و تا آخر عمر با شما خواهد بود. تاتوی موقت نیز مانند تاتوی دائمی به زیر پوست زده می‌شود، اما جوهر و رنگدانه آن پس از مدتی جذب و محو می‌شود.

در گذشته این کار به صورت دستی انجام می ‌شد. یعنی تتوکار پوست را با سوزن سوراخ می ‌کرد و جوهر را با دست تزریق می ‌کرد. اما امروزه تتوکاران حرفه ‌ای این کار با استفاده از انواع دستگاه‌ تاتو انجام می‌ دهند.

با این مطلب ار سالن سیمین همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با خدمات تتو کسب نمایید.

انواع تاتو روی بدن

با توجه به افزایش تنوع خدمات تاتو بدن، متقاضیان انجام آن نیز بسیار متنوع هستند و فقط شامل پسرهای جوان نیست، بلکه خانم ها و سایر افراد در تمام رده های سنی هم از متقاضیان و مشتریان تاتو روی بدن هستند. 

تاتو ساق پا یک تاتو بسیار جذاب به خصوص برای دختران جوانی است که شلوار کوتاه یا دامن می پوشند و قسمت ساق پای آنها قابل مشاهده است. البته فراموش نکنید که بهتر است برای این قسمت از طرح های کوچک و ظریف استفاده کنید. برای مثال می توانید یک پروانه کوچک، ماه، یک مدل گل خاص یا … را تاتو کنید.

قسمت نبض دست هم قسمت جذابی از بدن برای خدمات تاتو بدن است. در این قسمت می توانید از طرح هایی که عرض و طول دارند استفاده کنید که قسمت جلوی مچ دست را پوشش دهند. به عنوان مثال می توانید تصویر ضربان قلب را تاتو کنید. البته این موضوع بسیار سلیقه ای است و همانطور که قبلا اشاره کردم، تنوع مدل و طرح های تاتو به اندازه ای زیاد شده است که تمام سلیقه ها را پوشش می دهد .

این نمونه تاتو کار جذابی برای دختران و خانم هایی است که لباس هایی با یقه باز می پوشند. تنوع کار برای طرح روی ترقوه نیز بسیار است و کاملا بستگی به سلیقه خود فرد دارد. می توانید از یک طرح ظریف کوچک یا حتی یک نوشته استفاده کنید.

این مدل تاتو بیشتر برای پسران جوان و مردان کاربرد دارد و انواع بسیار زیادی دارد. تنوع این مدل انقدر بالاست که بهتر است خودتان در اینترنت انواع مدل های آن را جستجو کنید. تاتو بازو برخلاف مدل های قبل چندان کوچک و ظریف نیست .

این طرح ها محدوده خاصی ندارد. ممکن است فقط قسمت کوچکی از بازو باشد، یا میتواند در محدوده سرشانه و بالای بازو، وسط بازو، از بالای بازو تا مچ دست و یا حتی تا انگشتان امتداد یابد و کاملا بستگی به سلیقه خود فرد دارد.

نکات قبل از تاتو کردن که بهتر است آنها را بدانید:

 عزیزان سالن سیمین قابل ذکر است که قبل از تاتو کردن حتما باید چند نکته را در نظر بگیرید و با آگاهی این کار را انجام دهید:

نکاتی پس از خدمات تاتو بدن

پس از خدمات تاتو بدن بایستی یک قشر باریک وازلین را بر روی تاتوی شما بکشد و پس از آن مکان تاتو را با یک بانداژ یا یک پوشش پلاستیکی پوشش دهد این عمل از ورود انواع میکروب و عفونت به پوست جلوگیری می نماید و از برخورد با لباس و تحریک شدن آن حفاظت می نماید.

بایستی چند ساعت این پانسمان روی تاتو بماند این عمل سبب جذب هر نوع جوهر اضافی که از تاتو نشر شده است می شود. پس از گذشت چند ساعت می توانید پانسمان را از روی تاتو بدن بردارید.

نخست دست های خود را با آب ولرم و صابون تمیز بشویید، پس از آن به آهستگی تاتو را با صابون بدون عطر و آب شستشو نمایید. 

طراحی تاتو حرفه ای

طراحی به تنهایی بخش ها و درجه بندی های متفاوتی دارد. شاید بیشتر تاتو کاران موجود در سالن ها تاتو کار معمولی باشند و طراحی را به صورت مقدماتی فرا گرفته باشند. اما اگر بخواهید تاتو کار حرفه ای و خاصی باشید بهتر است زمان بیشتری برای آموزش تاتو بدن و طراحی آن صرف کنید. طرح ها و نقش های زیادی وجود دارند که از عهده ی تاتو کاران معمولی بر نمی آید و باید حتما از طراحی حرفه ای بهره بجویید که در سالن سیمین میتوانید از خدمات کادر مجرب تاتو بهره مند شوید.

یکی از توصیه های سازمان غذا و دارو این است که خودتان با استفاده از جوهر و ابزار مربوط به تاتو روی پوست خود تاتو ایجاد نکنید، بلکه به یک تاتوکار حرفه ای مجوزدار مراجعه کنید. از آنجایی که جوهر و ابزار مربوط با تاتو با عفونت ها و حساسیت های آلرژیکی در ارتباط هستند، بهتر است یک فرد حرفه ای این کار را انجام دهد، چون یک فرد عادی نمی داند که چگونه منابع آلودگی را کنترل کند و از آن ها جلوگیری کند.

هزینه تتو بدن

تاتو بدن که عمئه ترین نوع آن است ، هزینه تاتو آن ، همواره به نسبت ه معیار های مختلفی متغیر است که در قسمت زیر به برخی از آن ها پرداخته ایم. قیمت تاتو

  1. سختی طرح مورد نظر
  2. نقطه مورد نظر جهت خالکوبی
  3. اندازه طرح مورد نظر
  4. مدت زمان اجرای طرح
  5. تجربه و دقت تاتو آرتیست

هر کدام از موارد بالا که گفته شد متغیر های هزینه تاتو است که هر کدام را به ترتیب نسبت به دلایل موجود توضیح داده ایم.

منظور از سختی کار به این معنی است که ، شما یک نقاشی ساده دو بعدی را با یک نقاشی حرفه ای سه بعدی در نظر بگیرید. همینطور برجستگی هایی که طرح دارد به همراه سایه های خاص و کم و زیادی که صورت می گیرد ، بر روی هزینه تاتو تاثیر می گذارد. سختی طرح میتواند هم به خود گرافیی بودن طرح مختص شود و هم به نقطه مورد نظر و اندازه مورد نظر مختص شود. اما سختی اصلی طرح است که باید با صبر و حوصله تاتو آرتیست نسبت به تجربیات خود ، آن را انجام دهد.

نقطه مورد نظر ، نسبت به حساسیت پوست در هر مکان متفاوت است. به عنوان مثال ، تاتو روی دست حساسیت بیشتری از روی کتف و شانه دارد. از طرفی هر چقدر طرح مورد نظر به عضلات ، رگ ها و قسمت های حساس بدن نزدیک تر باشد و یا حتی روی خود آن ها باشد ، روی هزینه تاتو تاثیر بسیاری دارد.

 مزایای تاتو بدن 

تاتو برای افراد مختلف مزایای بسیاری دارد و یک روش عالی برای نمایش فردیت شما بدون نیاز به گفتن حتی یک کلمه است. هر طرح تتو روی بدن می‌ تواند بیانگر اعتقادات فردی شما باشد. تتو توسط صاحب خود حمل می‌ شود و در مورد آن شخص حرف می‌ زند.

با خالکوبی می‌توانید آنچه را واقعاً دوست دارید به اطرافیان نشان دهید. در حقیقت، بسیاری از افراد طرح‌هایی را روی بدن خود خالکوبی می‌کنند که مربوط به سرگرمی‌های خود و یا اعضای خانواده خود هستند.

همچنین با تتو کردن علاقه‌مندی‌های خود می‌توانید افرادی را به زندگی خود جذب کنید که علایق مشابهی دارند و احتمال اینکه با شما صحبت کنند بسیار زیاد است. برای اینکه بتوانید خود را به این وسیله ابراز کنید، می توانید از طرح تاتو نوشته یا طرح های مینیمال و متنوع دیگر استفاده کنید.

تاتو می‌تواند آینه روح شما باشد. در واقع، بسیاری از افراد سعی می‌کنند احساسات درونی خود را با خالکوبی بیان کنند یا با مشکلات روحی خود مقابله کنند. بسیاری از اوقات، افراد تجربه‌های خاص خود را روی بدن خود ثبت می کنند تا به خود یادآوری کنند که زندگی ادامه دارد. همچنین از این طریق به خود می‌گویند که مجبورند این دوره‌های دشوار زندگی خود را پشت سر بگذارند.

خالکوبی می‌تواند به شما کمک کند قسمت‌هایی از بدن خود را که اصلاً دوست ندارید، بپوشانید. در حقیقت، برخی افراد دارای علائم و لکه‌هایی بر روی پوست خود هستند که آن‌ها را دوست ندارند. از طرفی راهی هم برای از بین بردن آن‌ها وجود ندارد. بنابراین، خالکوبی کردن یک طرح زیبا روی این علائم ناخوشایند می‌تواند به زیباتر کردن پوست شما کمک کند.

مزیت دیگر خالکوبی این است که روی تمام قسمت‌های بدن شما قابل انجام است. در واقع، تقریباً هیچ ناحیه‌ای از بدن شما وجود ندارد که از نظر تئوری برای خالکوبی مناسب نباشد. با این حال، به یاد داشته باشید که مکان تاتوی خود را عاقلانه انتخاب کنید، زیرا تتو اغلب تا آخر عمر با شما خواهد بود. به عنوان مثال، برای تاتو لب مطمئن باشید که از انجام این کار لذت خواهید برد؛ در غیر این صورت می‌تواند باعث آزار شما باشد و نتوانید با تغییر رنگ لب های خود به راحتی کنار بیایید.

تاتو طرح‌ ها و رنگ‌ های مختلفی دارد. شما می ‌توانید با انتخاب یک طرح زیبا، بدن خود را به یک تابلوی نقاشی منحصر به فرد تبدیل کنید.

بعضی از خانم‌ ها ترجیح می ‌دهند به جای آرایش کردن از تاتو استفاده کنند. ابرو، خط چشم، خط لب، و شیدینگ لب از مواردی هستند که می‌ توانید روی صورت خود تتو کنید. با این کار چهره شما همیشه آرایش دارد، بدون اینکه هرروز وقت زیادی را برای آرایش کردن صرف کنید.

نوع رنگ و مواد تاتو بدن

نوع رنگ و مواد تاتو بدن متفاوت است و در رنگ های سبز، مشکی و قهوه ای است و البته رنگ های قرمز و سفید نیز استفاده می شود.

نوع رنگ مصرفی در تاتوی بدن بسیار مهم است. این رنگ ها باید بهداشتی، مناسب و با پوست بدن فرد سازگار باشند.

رنگ ها در دو نوع گیاهی و شیمیایی هستند. از آنجایی که موارد کار با بدن انسان هستند، می توانید مطمئن باشید که اگر در یک مرکز معتبر خدمات تاتو را انجام دهید،

حساسیتی برای پوستتان ایجاد نمی شود. البته توجه داشته باشید که طبق آمار، حساسیت ایجاد شده با رنگدانه های گیاهی بیشتر از رنگدانه های شیمیایی بوده است.

رنگ های مصارف درمانی تک رنگ هستند و اغلب شامل رنگ های مشکی، قهوه ای و آبی تیره هستند. ولی رنگ های تزئینی برای زیبایی انواع مختلف رنگ را شامل می شوند که این رنگ های متنوع را از ترکیب سایر رنگ های اصلی ایجاد می کنند.

شاید کنجکاو باشید که منشاء رنگ های مختلف را در خدمات تاتو بدن بدانید. در ادامه منشاء این رنگ ها را برایتان نوشته ایم.

رنگ سبز از کروم یا اکسید جیوه، رنگ قهوه ای از اکسید آهن یا گل اخری، رنگ سیاه و رنگ آبی تیره از کربن، آبی روشن از آلومینات کبالت، زرد از سولفید کادمیوم و رنگ قرمز از جیوه یا رنگ های گیاهی منشاء گرفته است.

رنگ های آمیا در تاتو بدن

اگر در مورد انواع آموزش تاتو بدن نگران یا سختگیر هستید، نکته بسیار مهمی را به شما می گویم که در صورت رعایت آن دیگر هیچگونه نگرانی نداشته باشید و یا خیال راحت در هر قسمت بدنتان که تمایل دارید می توانید خالکوبی کنید. این مورد کلیدی، رنگ های آمیا است.

این نمونه رنگ ها در آلمان استاندارد ResAP(2008) را دریافت کرده اند که سختگیرانه ترین تست ها و قوانین بهداشتی را در اروپا دارند. در ایران نیز در آزمایشگاه های دانشگاه تهران آزمایش می شوند که از سلامت آنها مطمئن شوند. رنگ های آمیا در کشور ایران نیز دارای مجوز وزارت بهداشت هستند.

خوشبختانه تاکنون هیچگونه گزارش حساسیتی از این رنگ ها در بدن گزارش نشده است و می توانید با خیال راحت از اینکه هیچگونه ضرری برای سلامت پوست شما ایجاد نمی کنند، از آن استفاده کنید.

چون مصوبه ResAP(2008) سختگیرانه ترین و بیشترین اهمیت را به سلامت رنگ های خدمات تاتو بدن در سراسر دنیا می دهند، خیالتان از جانب هر رنگی که توسط این استاندارد مورد تایید است، راحت باشد.

سوالات متداول درمورد تاتو بدن

سوالاتی ممکن از در رابطه با خدمات تاتو سالن سیمین برای شما پیش بیاید که  در ادامه به برخی از آنان برداخته شده

تاتو بدن در بعضی از نقاط درد خیلی مختصری دارد

خیر انجام تاتو باید زیر نظر متخصص انجام شود

هزینه تاتو بدن با توجه به رنگ و مدل مورد نظر متغیر می باشد

بله امکان پاک کردن یا ریموو تاتو وجود دارد.