بلاگ

آیا موهامو فر کنم یا نه؟

آیا موهامو فر کنم یا نه؟

اگر مو صاف و لخت دارید و دوست دارید مو خود را فر کنید حتما نکات مهم قبل از فر کردن مو را بدانید. اگر قصد انجام این کار را دارید بهتر است از قبل همه جوانب را در نظر بگیرید و با اطلاعات کافی از انجام این کار داشته باشید تا پشیمان نشوید. در ادامه این مطلب از سایت فرفری سنتر با ما همراه باشید تا بیشتر با نکات مهم فر کردن مو آشنا شوید.

اگر مو صافی دارید و از مدل مو خسته شده‌اید برای ایجاد تغییرات در مو دو گزینه پیش رو دارید. یکی اینکه مو را رنگ کنید و دیگری این که مو را فر کنید. اگر از رنگ کردن مو به هر دلیلی خوشتان نمی‌آید و میخواهید با فر کردن مو تنوع ایجاد کنید بهتر است قبل از این کار این مطلب را مطالعه کنید. فر کردن مو کار سختی است پس قبل از تصمیم گرفتن همه جوانب را در نظر بگیرید و چند سوال از خود بپرسید:

 1. آیا مو فر به من میاد؟
 2. آیا فر کردن به مو آسیب نمیزند؟
 3. به چه روشی مو را فر کنم بهتر است؟

قبل از فر کردن مو نکات مهم آن را بخاطر بسپارید

در ادامه به نکات مهم فر کردن مو اشاره کرده‌ایم:

انتخاب نوع فر از نکات مهم قبل از فر کردن مو

قبل از اینکه مو را فر کنید بهتر است با نوع فر آشنا شوید. انواع فر مو عبارتند از:

 • فر دائم مو
 • فر گرم : در این روش با دستگاه فر گرم، مو فر می‌شود. این روش شامل بیگودی‌های ریز و درشت است.
 • بیگودی کردن مو
 • استفاده از دیسپانسر
 • فر مو شش ماهه

فر مو بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی می‌شوند. پس انتخاب نوع فر بسیار اهمیت دارد.

دوام فر از جمله نکات بسیار مهم قبل از انجام فر مو

دوام و ماندگاری فر اهمیت زیادی دارد. برای مثال فر مو با بیگودی و در خانه بعد از حمام از بین می‌رود. اما فر شش ماهه مو اینگونه نیست. دوام فر دائم بیشتر از فر موقت است. چراکه فر موقت بر اثر گرمای ناشی از فر کننده ایجاد می‌شود ولی فر دائم با استفاده از مواد شیمیایی و تاثیر بر ریشه و ساقه مو انجام می‌شود. در واقع فر موقت همانگونه که از اسمش پیداست، دوام زیادی ندارد و بیشتر برای مهمانی‌های چند ساعته مناسب است. هرچند اگر مو شسته نشود و فر محکم باشد، حالت خود را تا یکی دو روز بعد حفظ می‌کند . اما فر دائم تا شش ماه ماندگاری دارد و بعد از آن کم کم حالتش را از دست می‌دهد .

انتخاب مو فر بر اساس فرم صورت

یکی از نکات مهم فر کردن مو این است که نوع مو بر اساس فرم صورت انتخاب شود. در ادامه بهترین نوع فر متناسب با هر فرم چهره را توضیح داده‌ایم:

 • صورت بیضی شکل : بهترین نوع فر برای ابن افراد، فر باز (ریز یا درشت ) است. این مدل فر، فرم صورت بیضی را حفظ می‌کند.
 • صورت گرد : این افراد بهتر است از فر درشت با مو کوتاه استفاده کنند. چراکه این مدل باعث می‌شود صورت کشیده‌تر یا بیضی به نظر برسد. اگر مو بلندی دارید بهتر است فر درشت را از زیر چانه تا انتها انجام دهید و مو را به دو قسمت تقسیم کنید که یک طرف پر حجم‌تر باشد.
 • فر مناسب صورت مربع شکل : بهترین انتخاب برای شما موی بلند یا مدیوم با فر درشت است. البته به طوریکه زوایای صورت پوشیده شود تا صورت گردتر به نظر برسد.
 • فرم صورت قلبی شکل : ایجاد فر های لایه لایه از نزدیکی گوش تا پایین مدل خوبی برای این فرم چهره است. همچنین فرها برای صورت قلبی بهتر است از بالا به پایین درشت‌تر و شل‌تر باشند.
 • صورت مثلثی شکل : اگر میخواهید حالت تیزی فک را بپوشانید از مو بلند یا مدیوم با فر درشت استفاده کنید. بهتر است برای این فرم صورت، مو را از نزدیکی چانه شروع به فر کردن کنید. البته اگر میخواهید صورت کشیده‌تر به نظر برسد از مو کوتاه با فر ریز کمک بگیرید.

توجه داشته باشید تمامی این موارد، قانون کلی نیستند و با توجه به سلیقه شما قابل تغییر است.

از جمله نکات مهم قبل از فر مو عبارتند از:

 • در دوران بارداری مو را فر نکنید.
 • اگر مو خشک و شکننده‌ای دارید بهتر است مو را تقویت کنید و سپس فر کنید. همچنین اگر تار مو نازکی دارید بهتر است فر نکنید.

نکات بسیار مهم بعد از فر کردن مو

برای اینکه فر زیبایی داشته باشید حتما مراقبت‌های فر مو را انجام دهید. این مراقبت‌ها عبارتند از:

 1. بلافاصله بعد از فر دائم نمیتوانید مو را بشویید و باید تا دو روز صبر کنید.
 2. اگر به تازگی مو خود را رنگ و هایلایت کرده‌اید ، فر دائم را نمیتوانید انجام دهید .
 3. مو صاف ، دیگر حالت اولیه خود را بدست نمی‌آورد. پس خوب فکر کنید و بعد اقدام به فر کردن مو کنید. اگر همچنان برای انجام این کار مردد هستید، پیشنهاد می‌کنیم یکبار فر موقت را انجام دهید و در صورت رضایت از فر دائم  استفاده کنید.
 4. بعد از فر مو باید مراقبت ویژه ای از مو داشت. این مراقبت‌ها عبارتند از: استفاده از شامپو مناسب ، روغن تراپی و …. .
 5. استفاده از نرم کننده
 6. استفاده از شانه دندانه درشت
 7. در زمان سشوار کشیدن حتما از دیسپانسر استفاده کنید.
 8. مو را بهتر است هر یکماه یکبار به اندازه نیم سانت کوتاه کنید.
 9. هیچگاه مو را خرد کوتاه نکنید. چراکه برای مدل دادن به فر مو بسیار سخت است. همچنین مو خرد با مو فر هیچ هماهنگی ندارد.
 10. از رنگ و مش کمتر استفاده کنید. چراکه مش باعث وز شدن مو می‎‌شود و شما را به دردسر می‌اندازد.

راهکارهایی برای جلوگیری از خشک شدن مو

برای اینکه مو فرف خشک نشود و زیبا باشد بهتر است از نرم کننده داخل حمام استفاده کنید. همچنین از ماسک مو نرم کننده در حمام و بیرون حمام استفاده کنید. روغن تراپی مو فر یکی از روش‌های بسیار عالی برای جلوگیری از خشک شدن مو فر است. بهتر است زمای که از نرم کننده یا ماسک مو استفاده می‌کنید، مو کمی حالت خیس داشته باشد. ماسک مو بریون حمام را به مو خیس بزنید تا تاثیر فوق العاده‌ای برای مو داشته باشد.

راهنمای قدم به قدم برای فر کردن مو

اگر قصد دارید تا مو خود را فر کنید حتما برای انجام فر دائم به آرایشگاه مراجعه کنید. اما اگر در انتخاب فر مو و نوع آن مردد هستید بهتر است یکبار فر مو موقت را امتحان کنید. بهترین روش برای فر مو موقت به شرح زیر است:

 • بهتر است مو تمیز باشد. (قبل از اینکه مو را فر کنید، حتما مو را بشویید).
 • سپس خیسی مو را بگیرید و مو را خشک کنید.
 • از مواد فر کننده مناسب با مو خود استفاده کنید.
 • سپس در این مرحله مو را تقسیم بندی کنید و فر کردن مو را شروع کنید.

سوالات پر تکرار

در ادامه به سوالات پرتکرار پاسخ داده‌ایم:

آیا فر کردن مو ضرر دارد؟

اگر فکر می‌کنید فر دائم مو ضرر دارد سخت در اشتباهید. چراکه فر مو ظاهر شما را تغییر می‌دهد. همچنین به مو شما حجم می‌دهد و اگر مو کوتاه یا کم پشتی دارید بهتر است از این تکنیک استفاده کنید. با مو فر دیگر نیازی به آرایش مو ندارید و در وقت خود صرفه جویی خواهید کرد.  اگر مو خود را فر کردید حتما نکات مراقبت از فر مو را رعایت کنید تا مو زیبا و سالمی داشته باشید.

آیا مو کوتاه را هم می‌توان فر کرد؟

بله. اما مو خیلی کوتاه با فر دائم چندان جذاب نیست و باید کمی صبر کنید تا مو بلندتر شود و سپس آنها را فر دائم کنید.

اگر مو را فر کنم خیلی کوتاه به بنظر می‌رسد؟

بستگی دارد که چه نوع فری را انتخاب کنید. اما با فر کردن حدود 3 تا 6 سانت، مو کوتاهتر به نظر می‌رسد.

آقایان هم می‌توانند فر دائم مو انجام دهند؟

بله. این تکنیک برای آقایان هم استفاده می‌شود. تنها باید به یک آرایشگاه متخصص مراجعه کنند تا مواد فر به پوست سر تماس پیدا نکند.

خانم‌های باردار و شیرده می‌توانند مو را فر کنند؟

خیر. انجام دادن این کار در دوران بارداری و شیرده توصیه نمی‌شود. چراکه ممکن است مواد از طریق جریان خون به بدن نوزاد یا جنین راه پیدا کند.

آیا فر مو به من می‌آید؟

فر کردن مو باعث می‌شود تغییر بزرگی در ظاهر و چهره شما ایجاد شود. اما تغییر بزرگ نیاز مراقبت بیشتری دارد. برای این کار عجولانه تصمیم نگیرید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که از آرایشگر خود بپرسید آیا مو من آمادگی فر شدن را دارد؟ دومین کار این است که از آرایشگرتان بپرسید آیا مو فر به من می آید؟ و سومین کار این است که بهترین روش را برای فر مو انتخاب کنید.  پیدا کنید. در صورتی که آرایشگر شما پاسخ مثبتی به دو سوال شما داد می‌توانید این کار را انجام دهید.

فر ریز بهتر است یا فر درشت؟

باید مدلها و نمونه کارهای فر را مشاهده کنید و تصمیم بگیرید که مو فر ریز باشند یا درشت. ریز یا درشت بودن فر کاملا سلیقه‌ای است و بستگی به خود شما دارد. سپس باید انتخاب کنید که مو از ریشه فر شود یا از نیمه؟ برای اینکه انتخاب برایتان راحت‌تر شود باید انواع مدل های فر را مشاهده کنید و ببینید کدام را بیشتر دوست دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *