بلاگ

آشنایی با پروتئین تراپی مو و مزایای آن

خدمات پروتئین تراپی مو

پروتئین یکی از اصلی ترین مواد در بافت مو است. وجود این ماده در سلامت و زیبایی موها نقش فراوانی دارد. کمبود پروتئین مو باعث می شود تا ظاهر موها زبر و خشن بشود. چنین موهایی دچار موخوره، ریزش و انواع مشکلات است. برای درمان موهایی که دچار فقر پروتئین شده اند راه ساده ای وجود دارد با پروتئین تراپی مو می توان عملیات احیای مو را تا حد قابل قبولی انجام داد؛ با این مقاله از مجله زیبایی سالن سیمین همراه باشید.

پروتئین تراپی یک روش ایده آل برای درمان موهای خشک و آسیب دیده است. اگر موهایتان به شدت خشک شده و حالت طبیعی خود را از دست داده است، یا در اثر رنگ کردن بیش از حد بسیار شکننده به نظر می‌رسد، پیشنهاد می‌شود از روش پروتئین تراپی برای درمان موها استفاده کنید. باید بدانید که اگر موهای شما ویژگی‌های زیر را دارد می‌توانید هر چه زودتر از روش پروتئین تراپی استفاده می‌کنید.

 • موهایی که وز هستند و گره می‌خورند؛
 • موهایی که حالت کشسانی خود را از دست داده‌اند؛
 • افرادی که از رژیم غذایی نامتعادل استفاده می‌کنند و موهای ضعیفی دارند؛
 • موهایی که نازک شده‌اند؛
 • موهای چسبنده به هم؛
 • افرادی که زود به زود موها را رنگ می‌کنند؛
 • موهای ضعیف شده؛
 • افرادی که موهای زبری دارند؛
 • موهای متخلخل.

کراتین همان پروتئین موجود در رشته های مو است که به حالت طبیعی در موی همه افراد وجود دارد. همه دستکاری هایی که بر روی موها انجام می شود می تواند منجر به تخریب بافت پروتئین مو بشود. هر بار که موها با حرارت داغ اتوی مو و سشوار ، حالت داده می شود لایه کوتیکون در معرض تخریب قرار می گیرد.

رنگ کردن مو و استفاده از مواد دکلره نیز همین مشکل را به همراه دارد. خانم هایی که به طور مکرر از رنگ موهای روشن تر از موی طبیعی استفاده می کنند، می دانند که میزان آسیب مواد دکلره به چه میزان است. با رنگ کردن مداوم موها، بافت کراتین مو شروع به تجزیه شدن می کند و موها به حالت زبر و وز کرده در می آیند. چنین موهایی خشک و شکننده هستند

پروتئین درمانی مو

با رعایت رژیم غذایی غنی می توان از کاهش پروتئین بدن جلوگیری کرد. در این صورت بافت کراتین مو نیز تقویت خواهد شد. افرادی که مواد پروتئینی مصرف نمی کنند به شدت دچار ریزش مو و تخریب کراتین مو می شوند. در چنین مواقعی موها نازک شده و شادابی و سلامت خود را از دست می دهد. پروتئین تراپی مو نوعی درمان برای بازسازی کراتین مو است. این شیوه با استفاده از محصولات شیمیایی در مراکز زیبایی انجام می شود. هدف از پروتئین درمانی اینست که موهای آسیب دیده و پوست سر دوباره کیفیت قبل را به دست بیاورد.

فواید پروتئین درمانی مو

با استفاده از پروتئین درمانی می توان موها را نرم و خوش حالت کرد. موهایی که دمیج شده و دچار خشکی و اسیب زیادی هستند پس از عملیات احیا و ترمیم مو با پروتئین، صاف و براق می شوند. در برخی مرکز زیبایی این شیوه به کراتین درمانی و نانو کراتین مو نیز معروف شده که در واقه اشاره به همان پروتئین تراپی و ترمیم کراتین مو دارد.

برخی از فواید پروتئین درمانی مو اینها هستند:

 • حفاظت از موها در برابر آسیب؛
 • نرم کردن موها با از بین بردن سلول‌های مرده پوست سر؛
 • افزایش حالت پذیری موها؛
 • تقویت موها؛
 • تقویت فولیکول‌های مو؛
 • مرطوب کردن موها؛
 • افزایش حجم و ضخامت موها؛
 • صاف شدن موها؛
 • کمک به درمان موخوره؛
 • افزایش درخشندگی موها؛
 • تقویت رشد موها؛

چه زمان موها به پروتئین تراپی نیاز دارد؟

موها تحت تثایر عوامل محیطی خشک و دمیج می شوند. این روند به مرور اتفاق می افتد. در حقیقت آسیب دیدن موها پدیده ای نیست که یک شبه پیش آمده باشد. برای مثال با یکبار استفاده از شامپوی نامناسب یا استفاده از سشوار و اتوی مو، مشکلی پیش نمی آید. افرادی که با مشکل مو روبرو هستند معمولا یک یا چند عادت اشتباه را بارها تکرار کرده اند تا جایی که حتی متوجه دمیج بودن موها نیز نمی شوند. اگر این نشانه ها را دارید هر چه سریع تر برای ترمیم موهای آسیب دیده به یک مرکز تخصصی مو مراجعه کنید:

رنگ کردن موها

افرادی که موها را به طور مرتب رنگ می کنند بدون تردید به درمان های جانبی برای ترمیم موها نیاز دارند. موهای رنگ شده در معرض ۀآسیب بیشتری هستند. به احتمال زیاد این موها دچار فقر پروتئین هستند و نیاز به درمان دارند. برای محافظت از موهای رنگ شده و دکلره شده حتما رشته های مو را تحت درمان تخصصی با پروتئین قرار دهید. به این ترتیب موها محکم و قوی باقی می مانند.

از بین رفتن قابلیت ارتجاعی موی سر

موها به طور طبیعی خاصیت کشسانی و ارتجاعی زیادی دارند. به خصوص وقتی در حمام موها خیس می شوند حالت ارتجاعی موها بیشتر هم می شود. به همین دلیل توصیه شده تا موهای خیس را شانه نزنید زیرا امکان آسیب به موها وجود دارد.

در بسیاری از موارد به علت مشکلاتی که برای مو به وجود می آید موها قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهند. در این صورت پس از کشیده شدن موها، رشته های مو به حالت قبل بر نمی گردند و به همان وضعیت باقی می مانند. در این صورت تا وضعیت بدتر نشده موها را پروتئین تراپی کنید.

زبری زیاد از حد موهه

جنس موی افراد تحت تاثیر ژنتیک قرار دارد. برخی موها ذاتا ضخیم تر و برخی دیگر نازک تر هستند. البته زبری بیش از حد مو ارتباطی با ضخیم بودن موها ندارد. موهای زبر نشان دهنده یک آسیب جدی است که در اثر پارگی و شکاف لایه کوتیکول مو ایجاد می شود. اگر موهای تان زبر شد و گره می خورد به انتهای ساقه مو نگاه کنید. احتمالا در چنین وضعیتی موها پر از موخوره شده و شاخه شاخه شدن موها را می توانید ببینید. پروتئین تراپی مو تنها راه خلاص شدن از موهای زبر و گره دار است.

ریزش شدید موها

روند ریزش موی طبیعی چیزی کمتر از 100 تار مو در روز است. هرگونه ریزش غیر طبیعی موی سر می تواند نشان دهنده کمبود پروتئین در رشته های مو باشد. برای تست این موضوع یک آزمایش ساده را انجام دهید. برای مدتی مراقب موهای ریخته شده باشید. به صورت رندوم چند تار مو را انتخاب کنید. موهای ریخته خود را با دقت بررسی کنید. آیا نقطه سفید را در سر رشته مو می بینید؟ اگر این نقطه سفید وجود داشت به معنای ریزش مو از ریشه است که می تواند با توجه به عوامل متعددی ایجاد شود. از شیمی درمانی و مصرف برخی داروها گرفته تا رژیم های سخت غذایی روی ریزش بی رویه مو تاثیر می گذارند.

در صورتی که نقطه سفید رنگ در سر مو وجود نداشت نشان می دهد که موها از ریشه نریخته بلکه ساقه دچار شکستگی شده است. در چنین موقعیتی به طور حتم با پروتئین تراپی مو مشکل برطرف می شود. شکستگی و خورد شدن موها اصلا موضوعی عادی و نرمال نیست و حتما باید درمان شود.

با استفاده از ماسک های خانگی نیز می توانید در منزل پروتئین تراپی مو را انجام دهید. در ادامه چند ماسک مقوی معرفی شده است:

پروتئین درمانی طبیعی با ماسک موز، عسل و روغن نارگیل

همه آن چیزی که برای درمان موهای آسیب دیده نیاز دارید در این ماسک یکجا وجود دارد. 2 تا 3 عدد موز رسیده + 2 قاشق عسل طبیعی+ یک قاشق روغن نارگیل ( تهیه شده با پرس سرد) به تنهایی برای تهیه این ماسک مغذی کافیست. همه مواد را در مخلوط ریخته و آنقدر هم بزنید تا یک کرم غلیظ به دست بیاید. این کرم را با دست روی موها بمالید. برای راحتی بهتر است موها را به دسته های کوچکتری تقسیم کنید. هر بخش را از ریشه تا ساقه با بمب پروتئینی دست سازتان، پوشش دهید. حتی می توانید پوست کف سر را نیز با این مواد پوشانده و کمی ماساژ دهید.

پوشاندن موها با کلاه رنگ در اثرگذاری مواد بر روی موها تاثیر دارد و از ریختن این مواد نیز جلوگیری می کند. بعد از 30 تا 45 دقیقه می توانید موها را با آب ولرم تمیز کنید.

ماسک موی پروتئین آووکادو

تا همین چند دهه پیش آووکادو اصلا در خانه های ایرانی جایگاهی نداشت. چند صباحی بیشتر از ورود این میوه چرب و مغذی به داخل کشور نمی گذرد. آووکادو در آشپزی و تهیه سالادها و دسرها استفاده فراوانی دارد. اما شاید کمتر کسی از این میوه پر خاصیت برای پروتئین تراپی مو استفاده کرده باشد. اسیدهای چرب و پروتئین بالای موجود در آووکادو یکی از بهترین انتخاب ها برای ترمیم موهای آسیب دیده است. ترکیب آووکادوی له شده با کمی سس مایونز، برای موهای دمیج و خشک همانند یک اکسیر جادویی است. پس از چند بار استفاده شاهد صاف، براق، نرم و حتی لخت شدن موهای وز خواهید شد.

پروتئین تراپی مو با ماست

به طور کلی لبنیات دارای مقدار زیادی پروتئین و اسید لاکتیک هستند. این دو ماده در تهیه یک ماسک موی نرم کننده-پروتئینه قوی مورد استفاده است. به کارگیری ماست ساده تر و راحت تر از سایر لبنیات است. خامه نیز همین ویژگی را دارد. هر کدام از این دو ماده ( ماست یا خامه) را که در اختیار دارید می توانید در تهیه ماسک خانگی پروتئین تراپی از آن استفاده کنید. در یک ظرف مناسب مقداری ماست و یک تخم مرغ کامل را با هم مخلوط کنید. ماست و تخم مرغ را خوب به هم بزنید تا به صورت یکنواخت در بیاد.

اکنون این مواد را با دست یا قلمو روی موها مالیده و در حدود نیم ساعت صبر کنید. پس از این مدت با آب ولرم موها را شستشو دهید. استفاده از ماسک های پروتئینه در مدت زمان بسیار کوتاهی می تواند موها را نرم و لطیف کند.

پروتئین درمانی مو چقدر ماندگاری دارد؟

نوع مواد و روشی که برای پروتئین تراپی مو مورد استفاده قرار می‌گیرد، نقش مهمی بر ماندگاری پروتئین تراپی دارد. پروتئین تراپی معمولاً بین ۳ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد. اما استفاده بیش از حد از سشوار و اتو و عدم مراقبت صحیح موجب می‌شود تا پروتئین تراپی بی‌اثر شود.

مراقبت‌های بعد از پروتئین تراپی

 • بعد از پروتئین تراپی تا ۲۴ ساعت حمام نروید.
 • تا ۲ هفته بهتر است از رنگ کردن و دکلره کردن موها پرهیز کنید.
 • بعد از پروتئین تراپی از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید.

برای درمان موهای آسیب دیده از دکلره و مواد شیمیایی از خدمات پروتئین تراپی سالن سیمین استفاده کنید. تکنیک نانو پروتئین مو به صورت تخصصی با استفاده از محصولات حاوی پروتئین انجام می شود. در این تکنیک هم زمان با ترمیم ساقه مو، رطوبت رسانی عمقی مو نیز انجام می شود. در نتیجه موها صاف و یک دست شده و استحکام و انسجام مو، تجدید خواهد شد. با یکابر مراجعه به سالن زیبایی و مراقبت مو شاهد نرم، لطیف و براق شدن موهای مات و آسیب دیده خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *